Aegean Airlines-lennot Ateena ATH–Samos SMI

la 26.9.
+ Lisää paluu
Olympic Air
CitizenPlane
Aegean Airlines
Deutsche Bahn
National Rail
Yli 2 000 liikenneyhtiötä
Olympic Air
CitizenPlane
Aegean Airlines
Deutsche Bahn
National Rail
Yli 2 000 liikenneyhtiötä
QR-Code
Hae ilmainen sovelluksemme lukemalla koodi
Sovelluksestamme saat reaaliaikaisia matkatiedotteita ja varaat mobiililiput juna-, bussi-, lento- ja lauttamatkoille.
App Store
rate4.9
42K arviota
Google Play
rate4.6
136K arvostelua

Matkan tiedot

Yleiskatsaus: Ateena–Samos-lennot

KreikkaKreikka
KreikkaKreikka
Icon of flight

Yhteysvälillä Ateena–Samos operoidaan keskimäärin 3 lentoa päivässä, ja matka kestää noin 1t 9m. Lentolippujen hinta tällä reitillä on halvimmillaan 48€, jos varaat ne hyvissä ajoin.

lennot kulkevat 3 kertaa päivässä. Varhaisin lento lähtee klo 06:20 ja viimeinen klo 23:55. Nopein lento taittaa 287 km:n matkan ajassa 50m. October on halvin kuukausi matkustaa lentäen.

Lippuhinnat ovat edullisimpia Omiosta löytyviä economy-luokan hintoja. Saat usein parhaan hinnan, kun teet varauksen hyvissä ajoin. Hinnat vaihtelevat päivittäin ja saatavuuden mukaan. Alennuskortit, bussimatkat ja varausmaksut eivät sisälly hintaan.
Hintatiedot
Etäisyys
287 km
Lentomatkan keskimääräinen kesto
1t 9m
Halvimmat liput
48€
Lennot päivässä
3
Suora lentoyhteys
3
Nopein lento
50m
Ensimmäinen lento
6.20
Viimeinen lento
23.55
Halvin kuukausi
loka
Halvin päivä
su
Sesonkiaika
heinä - syys
Hiljaisempi aika
tammi - maalis
Kiireisin päivä
la
Hiljaisin päivä
la
Paras aika varata
21 vrk
Lippuhinnat ovat edullisimpia Omiosta löytyviä economy-luokan hintoja. Saat usein parhaan hinnan, kun teet varauksen hyvissä ajoin. Hinnat vaihtelevat päivittäin ja saatavuuden mukaan. Alennuskortit, bussimatkat ja varausmaksut eivät sisälly hintaan.
Hintatiedot

Halvimmat ja nopeimmat lennot Ateena – Samos

Ajat, hinnat ja varattavissa olevat liput päivälle 26.9.

Halvin hinta päivälle 26.9.

59€

Lipun keskihinta päivälle 26.9.

139€

Nopein matka päivälle 26.9.

50 min

Matkan keskimääräinen kesto päivälle 26.9.

2 t 1 min

Lennot päivälle 26.9.

8

Etäisyys

287 km

Halvat liput

Jos haluat saada lipun edullisesti, suosittelemme varaamaan sen mahdollisimman ajoissa ja välttämään ruuhka-aikoja.

Lippu reitille Ateena–Samos maksaa keskimäärin 139€, jos ostat sen lähtöpäivänä, mutta edullisimmillaan liput voivat maksaa vain 59€.

Nopeat lennot

Päivälle la 26.9. löysimme 8 lentoa reitille Ateena–Samos, joista 3 on suoria.

Matkan pituus on 287 km, ja la 26.9. matka-aika on suorilla lennoilla keskimäärin 2 t 1 min . Jos kuitenkin ajoitat matkasi oikein, lentoaika voi olla vain 50 min .

Hitaimmilla lentoyhteyksillä matka kestää 4 t 10 min , ja ne sisältävät usein ainakin yhden vaihdon, mutta budjettimatkailija voi onnistua säästämään niillä rahaa.

  • Aegean AirlinesA3246
    17:100t50
    Eleftherios Venizelosin kansainvälinen lentoasema
    18:00Sámoksen lentoasema
    59 €1Meno
    0 vaihtoa
  • sky expressGQ310
    11:000t55
    Eleftherios Venizelosin kansainvälinen lentoasema
    11:55Sámoksen lentoasema
    85 €1Meno
    0 vaihtoa
  • Aegean AirlinesA3242
    9:201t00
    Eleftherios Venizelosin kansainvälinen lentoasema
    10:20Sámoksen lentoasema
    89 €1Meno
    0 vaihtoa
  • Aegean AirlinesA3102+Olympic AirA37082
    7:004t10
    Eleftherios Venizelosin kansainvälinen lentoasema
    11:10Sámoksen lentoasema
    172 €1Meno
    1 vaihto
  • Aegean AirlinesA3104+Olympic AirA37082
    8:003t10
    Eleftherios Venizelosin kansainvälinen lentoasema
    11:10Sámoksen lentoasema
    172 €1Meno
    1 vaihto

Reaaliaikaiset lähdöt

Ateena–Samos-lentojen lähtöajat

Alla olevasta taulukosta näet reaaliaikaiset lähdöt (lennot) yhteysvälillä Ateena–Samos tänään perjantai 25. syyskuuta. Voit myös päivittää alla olevat tulokset manuaalisesti, jotta näet ajantasaiset lentomatkat.

Viimeksi päivitetty klo
YhtiöLähtöaikaKestoSaapumisaikaVaihdot
Liput
Aegean AirlinesA324617:10 Eleftherios Venizelosin kansainvälinen lentoasema
0t50
18:00 Sámoksen lentoasema0 vaihtoasuora
lauantai 26. syyskuuta
Aegean AirlinesA3102+Olympic AirA370827:00 Eleftherios Venizelosin kansainvälinen lentoasema
4t10
11:10 Sámoksen lentoasema1 vaihto
Aegean AirlinesA3104+Olympic AirA370828:00 Eleftherios Venizelosin kansainvälinen lentoasema
3t10
11:10 Sámoksen lentoasema1 vaihto
Aegean AirlinesA32429:20 Eleftherios Venizelosin kansainvälinen lentoasema
1t00
10:20 Sámoksen lentoasema0 vaihtoasuora
sky expressGQ31011:00 Eleftherios Venizelosin kansainvälinen lentoasema
0t55
11:55 Sámoksen lentoasema0 vaihtoasuora

Etsi tämän matkan kaikki päivämäärät ja ajat

VERTAILE Hinnat matkustustavoittain

Vertaa matkustustapojen (lautta ja lento) hintoja seuraavan kolmen viikon aikana. Voit tarkistaa parhaat tarjoukset yhdellä silmäyksellä, löytää halvimmat hinnat ja valita budjettiisi sopivan vaihtoehdon.

la
26.9.
su
27.9.
ma
28.9.
ti
29.9.
ke
30.9.
to
01.10.
pe
02.10.

Miksi Ateena–Samos-lennot kannattaa varata Omiosta?

Olympic Air sekä CitizenPlane tai Aegean Airlines tarjoavat lennot yhteysvälillä Ateena–Samos.
Omio on lippujen virallinen jälleenmyyjä yhteysvälin Ateena–Samos kaikille matkustustavoille.

Miksi varausalustaksi kannattaa valita Omio eikä Olympic Air?

  • Vertaile yhtiöitä: Olympic Air-lippujen ostamisen lisäksi voit vertailla Omiossa myös muiden yhtiöiden lippuja (mm. CitizenPlane tai Aegean Airlines), jotta löydät parhaan vaihtoehdon Ateena–Samos-matkallesi.
  • Suunniteltu kansainvälisille matkustajille: Voit käyttää Omiota omalla kielelläsi, asiakaspalvelu on avoinna kellon ympäri ja voit maksaa lippuostot monin eri tavoin (mm. PayPal, luottokortti tai tilisiirto) valitsemassasi valuutassa.
  • Vertaile kaikkia vaihtoehtoja: Omiossa voit verrata, onko Olympic Air parempi kuin muut saatavilla olevat matkustusvaihtoehdot (ferry ja flight) ja varmistaa, että löydät sopivimman matkustustavan reitille Ateena–Samos.

Miksi varausalustaksi kannattaa valita Omio eikä Edreams, Skyscanner tai Kayak?

  • Vertaile yhtiöitä: Omiossa voit vertailla eri yhtiöiden (esim. CitizenPlane tai Aegean Airlines) lippuja, jotta löydät parhaan vaihtoehdon Ateena–Samos-matkallesi.
  • Useita matkustustapoja: Omio mahdollistaa erilaisten matkojen vertailun (mm. ferry ja flight), jotta löydät parhaan vaihtoehdon reitille Ateena–Samos.

Lentoyhtiöt: Aegean Airlines, Olympic Air, CitizenPlane Ateena–SamosLöydä parhaat lennot Ateena ja Samos välillä Omion matkakumppaneiden Aegean Airlines, Olympic Air, CitizenPlane kanssa alkaen 48€. Voimme löytää sinulle parhaat tarjoukset, aikataulut ja liput, kun vertailet ja varaat parhaan matkan.

Aegean Airlines

Yleistä
Aegean Airlines on Kreikan lipun kantaja ja johtava lentoyhtiö Kaakkois-Euroopassa, yhdistäen matkustajia kohteisiin ympäri Eurooppaa, Lähi-itää ja Pohjois-Afrikkaa. Toimien pääsateenvarjoistaan Ateenassa ja Thessalonikissa, Aegean tarjoaa modernin laivaston ja korkealaatuista palvelua. Matkustajat voivat nauttia mukavista istuimista, ilmaisista välipaloista ja juomista useimmilla lennoilla sekä lisäetuja Business-luokassa, kuten pääsy lounge-tiloihin, ensiluokkaista ruokailua ja lisämukavuutta. Edullisten hintojen ja vahvan alueellisen yhteyden ansiosta Aegean Airlines on luotettava valinta Kreikan ja sen ulkopuolisten alueiden tutkimiseen.
Matkatavara- ja peruutusehdot
Keskimääräinen Aegean Airlines kesto
50m
Halvin Aegean Airlines hinta
48€
Aegean Airlines tiheys
3 päivässä
Hintaan sisältyvät matkatavarat
1 käsimatkatavara (max 8kg, 56x45x25cm) ja 1 henkilökohtainen esine (max 40x20x25cm)
Lisämatkatavarat
23 kg tarkastettua matkatavaraa, ylimääräisistä painoista peritään lisämaksuja.
Peruutusehdot
Palautettavat liput saatavilla joustavan hinnan vaihtoehdolla, ei-palautettavia lippuja voidaan muuttaa maksua vastaan.
Raskaana matkalla
Raskaana olevat naiset voivat matkustaa 36. viikkoon asti ilman lääkärintodistusta, sen jälkeen vaaditaan lääkärin hyväksyntä.
Yksin matkustava alaikäinen
5-11-vuotiaat lapset voivat matkustaa ilman saattajaa pakollisen avustamispalvelun kanssa. 12-17-vuotiaille avustaminen on vapaaehtoista.
Lentokoneessa tarjolla olevat palvelut
WiFi
USB-liitännät
Esteettömyys
Apua on saatavilla liikuntarajoitteisille matkustajille, ja se on pyydettävä vähintään 48 tuntia ennen lähtöä.
Lemmikit
Pienet lemmikit sallitaan matkustamossa, enintään 8 kg mukaan lukien kuljetuslaatikko. On varattava etukäteen.
Viihdepalvelut

Olympic Air

Yleistä
Olympic Air on alueellinen lentoyhtiö ja Aegean Airlinesin tytäryhtiö, joka on Kreikan suurin lentoyhtiö. Se perustettiin vuonna 2009 osana entisen Kreikan kansallisen lentoyhtiön, Olympic Airlinesin, yksityistämistä (alkuperäiseltä nimeltään Olympic Airways, perustettu vuonna 1957 Aristoteles Onassin toimesta). Olympic Air operoi pääasiassa kotimaan lentoja Kreikassa, erityisesti Kreikan saarille, ja palvelee myös joitakin alueellisia kansainvälisiä kohteita. Sen pääkeskukset ovat Atenan kansainvälinen lentoasema ja Thessalonikin kansainvälinen lentoasema, ja toissijainen keskus sijaitsee Rodoksen kansainvälisellä lentoasemalla. Olympic Air käyttää lentokonesarjaa, joka koostuu pääasiassa ATR- ja Bombardier-lentokoneista.
Matkatavara- ja peruutusehdot
Keskimääräinen Olympic Air kesto
2t 20m
Halvin Olympic Air hinta
144€
Olympic Air tiheys
1 päivässä
Hintaan sisältyvät matkatavarat
1 kappale käsimatkatavaraa (max 8kg) ja 1 henkilökohtaista esinettä sisältyy
Lisämatkatavarat
Lisämaksullista tarkastettua matkatavaraa voi ostaa, enintään 23 kg per kappale.
Peruutusehdot
Palautukset saatavilla lipputyypistä riippuen, jotkut liput eivät ole palautettavissa. Muutokset mahdollisia maksua vastaan.
Raskaana matkalla
Raskaana olevat naiset voivat matkustaa 35. raskausviikkoon saakka. 28. viikon jälkeen vaaditaan lääkärintodistus.
Yksin matkustava alaikäinen
Saattamaton alaikäinen -palvelu saatavilla 5-12-vuotiaille lapsille, on varattava etukäteen.
Lentokoneessa tarjolla olevat palvelut
USB-liitännät
Esteettömyys
Apua on saatavilla liikuntarajoitteisille matkustajille, ja se on pyydettävä vähintään 48 tuntia ennen lähtöä.
Lemmikit
Pienet lemmikit sallitaan matkustamossa, enintään 8 kg mukaan lukien kuljetuslaatikko. On varattava etukäteen.

CitizenPlane

Matkatavara- ja peruutusehdot
Keskimääräinen CitizenPlane kesto
50m
Halvin CitizenPlane hinta
169€
CitizenPlane tiheys
1 päivässä

Matkustusvinkkejä: Lennot Ateena–Samos

Hae vastauksia yleisimpiin kysymyksiin lentomatkoista reitillä Ateena–Samos. Usein kysytyistä kysymyksistämme löydät kaiken, mitä tarvitset matkasi suunnitteluun – matka-ajat ja lippujen hinnat, suorat yhteydet, ensimmäiset ja viimeiset lähdöt sekä jopa sen, kulkeeko reitti kauniiden maisemien halki. Etsitpä sitten nopeinta tai edullisinta vaihtoehtoa (lento) tai vinkkejä, joiden avulla saat kaiken irti vierailustasi määränpäässä Samos, tämän oppaan avulla matkustat fiksusti ja luottavaisin mielin.

FAQs
Halvin Ateena–Samos-lento maksaa vain 48€, jos ostat sen hyvissä ajoin. Muutoin lentolipun hinta on noin 118€. Hinnoissa on kuitenkin vaihtelua vuorokaudenajan ja matkustusluokan mukaan. Päiväsaikaan lähtevät lennot ovat yleensä kalliimpia.
Arvioitu matka-aika yhteysvälillä Ateena–Samos on 50m, ja matkan pituus on 287 km. Matka-aika voi poiketa tavallisesta viikonloppuisin tai arkipyhinä, joten tarkasta oma matkapäiväsi Omiosta.
Ensimmäinen Ateena–Samos-lento lähtee klo 6.20. Suunnittele matkasi Omion avulla.
Myöhäisin Ateena–Samos-lento lähtee klo 23.55.
Kyllä, Ateena–Samos-välillä on 3 suoraa lentoa päivässä, ja niitä operoivat CitizenPlane, Aegean Airlines. Arkipyhinä tai viikonloppuisin suoria lentoja saattaa olla vähemmän.
Olympic Air, CitizenPlane, Aegean Airlines on hyvä valinta, jos haluat matkustaa lentokoneella paikasta Ateena paikkaan Samos. Tarkasta myös muut lentoyhtiöt, jotka operoivat tällä yhteysvälillä, jotta voit vertailla palveluja ja mukavuuksia ennen lippujen ostamista.
Ateena–Samos-lentojen lähtökenttä on yleensä Eleftherios Venizelosin kansainvälinen lentoasema ja saapumiskenttä Sámoksen lentoasema. Paikan Ateena keskustasta on 4 km lähtökentälle ja saapumiskentältä paikan Samos keskustaan.
Vaihtoehtoja kannattaa vertailla, sillä matkan voi taittaa 2 tavalla, esimerkiksi lautta ja lento.
Kotimaan lennoilla suosittelemme saapumaan kentälle 1,5–2 tuntia ennen lähtöä. Tarkasta tarvittaessa lähtökentän verkkosivut. Jotkut lentoasemat tarjoavat lisätietoja saapumisajoista vuorokaudenajan mukaan ja toisinaan myös mahdollisuuden varata erillisen turvatarkastusajan.
Useimmat lentoyhtiöt sallivat matkustamoon käsimatkatavarat, jotka eivät ylitä tiettyjä enimmäismittoja (esim. 22 x 14 x 9 tuumaa tai 56 x 36 x 23 cm), kahvat ja pyörät mukaan lukien. Käsimatkatavaroiden tulee mahtua ylälokeroon tai edessäsi olevan istuimen alle.
Monet lentoyhtiöt ovat asettaneet käsimatkatavoille painorajoitukset, jotka vaihtelevat yleensä 7–12 kg välillä (15–26 lb). Tyypillisesti matkustamoon sallitaan yksi käsimatkatavara ja yksi henkilökohtainen matkatavara (esimerkiksi käsilaukku, tietokonelaukku tai reppu). Henkilökohtaisen matkatavaran tulee mahtua edessäsi olevan istuimen alle. Halpalentoyhtiöillä (kuten Ryanair tai Wizz Air) on tiukemmat koko- ja painorajoitukset, ja suuremman käsimatkatavaran voi usein ottaa mukaan vain lisämaksusta. Muilla lentoyhtiöillä matkatavarakäytäntö on joustavampi, ja voit tuoda matkustamoon jopa suuremman tai painavamman käsimatkatavaran lipputyypistäsi riippuen.
Lentokoneessa kielletyt tavarat vaihtelevat maittain ja lentoyhtiöittäin, mutta yleisesti ottaen seuraavat esineet eivät ole sallittuja käsimatkatavaroissa tai ruumaan menevissä matkatavaroissa: aseet ja itsepuolustusvälineet, terävät esineet, syttyvät materiaalit, räjähteet, myrkylliset aineet tai yli 100 ml:n nesteet (paitsi lääkkeet ja välttämättömät vauvantarvikkeet). Ampuma-aseet (ilman lupaa), räjähteet, suuret litiumakut ja vaaralliset kemikaalit ovat kiellettyjä ruumaan menevissä matkatavaroissa. Sähkösavukkeet tulee pakata käsimatkatavaroihin, kun taas alkoholilla ja kuivajäällä on omat rajoituksensa. Tarkasta aina lentoyhtiöltä mahdolliset erityismääräykset ennen matkaa.

suositut lentokentät

Tärkeät asemat ja lentoasemat tällä matkalla

Useimmat Ateena–Samos-lennot käyttävät lentokenttäparia Athens International Airport–Samos International Airport. Tämän oppaan avulla voit vertailla Ateena- ja Samos-lentokenttiä tällä reitillä, tarkistaa keskustan liikenteen sekä tarkistaa käytännön asiat, kuten lentokentän palvelut ja tilat.

Lähtökentät Ateena:ssä
Saapumiskentät Samos:ssä

Miltä Ateenan lentokentältä lähtevät lennot kohteeseen Samos?

Lennot reitillä Ateena–Samos lähtevät lentoasemalta Athens International Airport. Lentoasema sijaitsee 4 km Ateena keskustasta, osoitteessa Attiki Odos, Spata Artemida 190 04, Greece.
Athens International Airport (ATH)Attiki Odos, Spata Artemida 190 04, GreeceWifiMyymälöitäPysäköintiPankkiautomaattiTaksitEsteetön kulkuWCSuihkuLoungeLöytötavaratoimisto
Keskustan liikenne

Pääsy Athens International Airport:ään Ateena:n keskustasta

Athens International Airport on matkalla 4 km kaupungin keskustasta Ateena:iin. Julkisen liikenteen vaihtoehtoja ovat:

Juna1200, 1202, 1204, 1206, 1208, 1210, 1212, 1214, 1216, 1218, 1220, 1222, 1224, 1226, 1228, 1230, 1232, 1234 · 55m · 5€ · ~2 min välein
BussiΧ95 · 1t 6m · 6€ · ~12 min välein
Χ93 · 1t 11m · 6€ · ~5 min välein
MetroM3 · 50m · 9€ · ~4 min välein
M3 · 53m · 9€ · ~4 min välein

Athens International Airport-lentokentän tilat ja palvelut

Athens International Airport:llä on käytännön palveluita tälle reitille, mukaan lukien Wifi, Myymälöitä, Pysäköinti, Pankkiautomaatti, Taksit, Esteetön kulku, WC, Suihku, Lounge ja Löytötavaratoimisto.

Wi-Fi ja pankkiautomaatit

Ilmainen Wi-Fi saatavilla koko lentokentällä 45 minuutin ajan. Pankkiautomaatit ovat sijaitsee lentokentällä, mukaan lukien saapumis- ja lähtöalueet.

Matkatavarat ja löytötavarat

Löytötavaratoimisto on saatavilla asemalla.

Pysäköinti, taksit ja WC:t

Saatavilla osoitteessa Athens International Airport: Pysäköinti, Taksit, WC.

Esteettömyys

Esteettömyyspalvelut ovat saatavilla osoitteissa Athens International Airport: Hissit, ramppit.

Tässä on linkkejä muille sivuille, joilta tarvitsemasi tiedot voivat löytyä.

EtusivuLennotKreikka – lennotLennot Ateena–Samos

Omio-sovelluksella matkojen suunnittelu onnistuu helposti

Minne haluatkin lähteä, autamme sinua pääsemään perille. Innovatiivisen sovelluksemme reaaliaikaiset aikataulupäivitykset, mobiililiput ja muut kätevät ominaisuudet tekevät matkasi suunnittelusta ja seuraamisesta helppoa.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone