Deutsche Bahn (ICE)-junat Berliini–Gräfenhainichen

ti 20.10.
+ Lisää paluu
Deutsche Bahn
České dráhy
RegioJet a.s.
SNCF TER | Operated by SNCF Voyageurs 1187
ÖBB | ICE
Yli 2 000 liikenneyhtiötä
Deutsche Bahn
České dráhy
RegioJet a.s.
SNCF TER | Operated by SNCF Voyageurs 1187
ÖBB | ICE
Yli 2 000 liikenneyhtiötä
QR-Code
Hae ilmainen sovelluksemme lukemalla koodi
Sovelluksestamme saat reaaliaikaisia matkatiedotteita ja varaat mobiililiput juna-, bussi-, lento- ja lauttamatkoille.
App Store
rate4.9
42K arviota
Google Play
rate4.6
136K arvostelua

Halvimmat ja nopeimmat junat Berliini – Gräfenhainichen

Ajat, hinnat ja varattavissa olevat liput päivälle 20.10.

Halvin hinta päivälle 20.10.

26 €

Lipun keskihinta päivälle 20.10.

32 €

Nopein matka päivälle 20.10.

1 t 4 min

Matkan keskimääräinen kesto päivälle 20.10.

1 t 36 min

Junat päivälle 20.10.

5

Etäisyys

110 km

Halvat liput

Jos haluat saada lipun edullisesti, suosittelemme varaamaan sen mahdollisimman ajoissa ja välttämään ruuhka-aikoja.

Lippu reitille Berliini–Gräfenhainichen maksaa keskimäärin 32 €, jos ostat sen lähtöpäivänä, mutta edullisimmillaan liput voivat maksaa vain 26 €.

Nopeat junat

Lähtöpaikasta Berliini on vaikea päästä määränpäähän Gräfenhainichen ilman vähintään yhtä vaihtoa.

  • Deutsche BahnICE 505 · S2
    8:291t16
    Berliini Hbf
    9:45Gräfenhainichen
    26 €1Meno
    1 vaihto
  • Deutsche BahnICE 507 · S2
    10:291t16
    Berliini Hbf
    11:45Gräfenhainichen
    26 €1Meno
    1 vaihto
  • Deutsche BahnICE 91 · S8
    9:551t04
    Berliini Hbf
    10:59Gräfenhainichen
    28 €1Meno
    1 vaihto
  • Deutsche BahnICE 373 · S8
    10:432t14
    Berliini Hbf
    12:57Gräfenhainichen
    39 €1Meno
    1 vaihto
  • Deutsche BahnICE 371 · S8
    8:432t11
    Berliini Hbf
    10:54Gräfenhainichen
    39 €1Meno
    1 vaihto

Matkan tiedot

Yleiskatsaus: Junayhteys reitillä Berliini–Gräfenhainichen

SaksaSaksa
SaksaSaksa
Icon of train

Junat liikennöivät yhteysvälillä Berliini–Gräfenhainichen keskimäärin 6 kertaa päivässä, ja matka kestää noin 1t 18m. Junalippujen hinta tällä reitillä on halvimmillaan 20 €, jos varaat ne hyvissä ajoin.

Varhaisin juna lähtee klo 00:09 ja viimeinen klo 23:11. Nopein juna taittaa 110 km:n matkan ajassa 47m.

Lippuhinnat ovat edullisimpia Omiosta löytyviä economy-luokan hintoja. Saat usein parhaan hinnan, kun teet varauksen hyvissä ajoin. Hinnat vaihtelevat päivittäin ja saatavuuden mukaan. Alennuskortit, bussimatkat ja varausmaksut eivät sisälly hintaan.
Hintatiedot
Etäisyys
110 km
Junamatkan keskimääräinen kesto
1t 18m
Halvimmat liput
20 €
Junalähdöt päivässä
6
Nopein juna
47m
Ensimmäinen juna
0.09
Viimeinen juna
23.11
Halvin kuukausi
tammi
Halvin päivä
su
Sesonkiaika
huhti - kesä
Hiljaisempi aika
loka - joulu
Kiireisin päivä
pe
Hiljaisin päivä
su
Paras aika varata
1 vrk
Lippuhinnat ovat edullisimpia Omiosta löytyviä economy-luokan hintoja. Saat usein parhaan hinnan, kun teet varauksen hyvissä ajoin. Hinnat vaihtelevat päivittäin ja saatavuuden mukaan. Alennuskortit, bussimatkat ja varausmaksut eivät sisälly hintaan.
Hintatiedot

Reaaliaikaiset lähdöt

Berliini–Gräfenhainichen-junien lähtöajat

Alla olevasta taulukosta näet reaaliaikaiset lähdöt (junat) yhteysvälillä Berliini–Gräfenhainichen huomenna tiistai 20. lokakuuta. Voit myös päivittää alla olevat tulokset manuaalisesti, jotta näet ajantasaiset junamatkat.

Viimeksi päivitetty klo
YhtiöLähtöaikaKestoSaapumisaikaVaihdot
Liput
Deutsche BahnICE 505 · S2
Aikataulussa
8:29 Berliini Hbf
1t16
9:45 Gräfenhainichen
1 vaihto
Deutsche BahnICE 371 · S8
Aikataulussa
8:43 Berliini Hbf
2t11
10:54 Gräfenhainichen
1 vaihto
Deutsche BahnICE 91 · S8
Aikataulussa
9:55 Berliini Hbf
1t04
10:59 Gräfenhainichen
1 vaihto
Deutsche BahnICE 507 · S2
Aikataulussa
10:29 Berliini Hbf
1t16
11:45 Gräfenhainichen
1 vaihto
Deutsche BahnICE 373 · S8
Aikataulussa
10:43 Berliini Hbf
2t14
12:57 Gräfenhainichen
1 vaihto

Etsi tämän matkan kaikki päivämäärät ja ajat

Miksi Berliini–Gräfenhainichen-junat kannattaa varata Omiosta?

Deutsche Bahn operoi kaikki junat yhteysvälillä Berliini–Gräfenhainichen.
Omio on lippujen virallinen jälleenmyyjä yhteysvälin Berliini–Gräfenhainichen kaikille matkustustavoille.

Miksi varausalustaksi kannattaa valita Omio eikä Deutsche Bahn?

  • Suunniteltu kansainvälisille matkustajille: Voit käyttää Omiota omalla kielelläsi, asiakaspalvelu on avoinna kellon ympäri ja voit maksaa lippuostot monin eri tavoin (mm. PayPal, luottokortti tai tilisiirto) valitsemassasi valuutassa.

Junayhtiöt: Deutsche Bahn junat Berliini–GräfenhainichenDeutsche Bahn junat kuljettavat sinut Berliini ja Gräfenhainichen välillä alkaen 20 €. Yli 1000 matkayhtiön avulla Omiossa löydät parhaat junien aikataulut ja liput matkallesi.

Deutsche Bahn

Yleistä
Deutsche Bahn (DB) on Saksan pääjunaliikennöitsijä, joka liikennöi noin 40 000 kotimaista ja kansainvälistä vuoroa päivittäin. Sen kalustoon kuuluu erilaisia junatyyppejä: huippunopeat ICE (Intercity Express) -junat, jotka saavuttavat jopa 300 km/h; IC (Intercity) ja EC (EuroCity) -junat pitkän matkan matkustamiseen; sekä IRE (Interregio-Express), RE (Regional Express) ja RB (Regionalbahn) -palvelut alueellisiin ja paikallisiin yhteyksiin. Vaikka wc:t ovat vakiovaruste kaikissa junissa, palvelut kuten ravintolat ja ilmainen Wi-Fi ovat saatavilla vain tietyissä junatyypeissä ja reiteillä. DB tarjoaa laajan valikoiman lippuja, mukaan lukien Super Saver, Saver ja Flexible -liput, sekä alennuskortteja kuten BahnCard 25, 50 ja 100. Lisävaihtoehtoina ovat kertaliput, päiväliput ja ryhmäliput. Suosittuja reittejä ovat Berliini–München, Hampuri–Frankfurt, Köln–Stuttgart, Berliini–Dresden ja Hampuri–Köln, sekä lukuisat alueelliset palvelut ympäri Saksaa.
Matkatavara- ja peruutusehdot
Keskimääräinen Deutsche Bahn kesto
47m
Halvin Deutsche Bahn hinta
20 €
Deutsche Bahn tiheys
15 päivässä
Hintaan sisältyvät matkatavarat
Matkustajat saavat tuoda käsimatkatavaroita ja yhden lisä suuremman esineen ilmaiseksi, edellyttäen että he voivat kantaa sen itse.
Matkatavarasäilytys
Matkatavarat voidaan säilyttää ylähyllyillä, istuimen alla tai erityisissä matkatavarasäilytysalueissa ovien lähellä tai vaunun keskiosassa.
Peruutusehdot
Lippuja voidaan peruuttaa niiden hintaehtojen perusteella, kuten on mainittu mitkä junaliput ovat palautettavissa?
Hyvitys
Jos DB peruuttaa junan, matkustajilla on oikeus saada lippuhinta kokonaan takaisin.
Junassa tarjolla olevat palvelut
WiFi
Ruokamyynti matkalla
Useimmissa ICE- ja monissa IC/EC-junissa on:
Bordrestaurant (ravintolavaunu), jossa voit istua ja syödä.
Bordbistro (bistrobaari), jossa on välipaloja, lämpimiä aterioita ja juomia mukaan otettavaksi.
Ensimmäisessä luokassa on paikan päällä tarjoilu: henkilökunta ottaa tilauksesi ja tuo ruoan/juomat suoraan paikallesi.
Aluejunissa (RE / RB / S-Bahn):
Ei tarjoilua junassa.
Olet tervetullut tuomaan omat ruoat ja juomat.
Istumapaikkavaraus
Toinen luokka:
Ei sisälly oletuksena.
Voit lisätä paikkavarauksen varauksen yhteydessä (suositellaan vilkkaille reiteille).
Kustantaa noin 4,90 € per paikka (tai 5,90 € jos varataan erikseen myöhemmin).
Ensimmäinen luokka:
Kyllä, aina sisältyy lipun hintaan.
WC-tilat
USB-liitännät
Esteettömyys
DB-junat on varustettu tiloilla liikuntarajoitteisille matkustajille, mukaan lukien pyörätuolipaikat, esteettömät wc-tilat ja avustamispalvelut.
Lemmikit
Pienet lemmikit (esim. kissat, pienet koirat jne.):
Sallittu ilmaiseksi, jos ne mahtuvat kuljetuslaatikkoon (max. koko: käsimatkatavarat).
Täytyy pysyä laatikossa koko matkan ajan.
Suuret koirat:
Vaativat erillisen (maksullisen) lipun — tyypillisesti puoli normaali toisen luokan lipun hinnasta.
Täytyy olla kytkettynä ja käyttää suojahäkkiä junassa.
Eivät voi istua paikoilla.
Avustajakoirat:
Matkustavat ilmaiseksi.
Eivät tarvitse suojahäkkiä tai hihnaa, jos se ei ole lääkärin määräyksestä tarpeen.
Sallitaan saattamaan matkustajaa koko ajan.
Hiljainen alue

Matkustusvinkkejä: Junat Berliini–Gräfenhainichen

Hae vastauksia yleisimpiin kysymyksiin junamatkoista reitillä Berliini–Gräfenhainichen. Usein kysytyistä kysymyksistämme löydät kaiken, mitä tarvitset matkasi suunnitteluun – matka-ajat ja lippujen hinnat, suorat yhteydet, ensimmäiset ja viimeiset lähdöt sekä jopa sen, kulkeeko reitti kauniiden maisemien halki. Etsitpä sitten nopeinta tai edullisinta vaihtoehtoa (juna) tai vinkkejä, joiden avulla saat kaiken irti vierailustasi määränpäässä Gräfenhainichen, tämän oppaan avulla matkustat fiksusti ja luottavaisin mielin.

FAQs
Halvin junalippu Berliini–Gräfenhainichen-välillä maksaa vain 20 €, jos ostat sen hyvissä ajoin. Muutoin junalipun hinta on noin 46 €. Hinnat voivat kuitenkin vaihdella vuorokaudenajan ja matkustusluokan mukaan. Päiväsaikaan lähtevät junat ovat yleensä kalliimpia.
Arvioitu matka-aika yhteysvälillä Berliini–Gräfenhainichen on 47m, ja matkan pituus on 110 km. Matka-aika voi poiketa tavallisesta viikonloppuisin tai arkipyhinä, joten tarkasta oma matkapäiväsi Omiosta.
Ensimmäinen Berliini–Gräfenhainichen-juna lähtee klo 0.09. Suunnittele matkasi Omion avulla.
Myöhäisin Berliini–Gräfenhainichen-juna lähtee klo 23.11.
Berliini–Gräfenhainichen-välillä kulkee 6 junaa päivässä, ja matkaan sisältyy ainakin yksi vaihto. Reittiä operoivat Deutsche Bahn. Lähtöjä voi olla vähemmän viikonloppuisin ja arkipyhinä.
Deutsche Bahn on hyvä valinta, jos haluat matkustaa junalla paikasta Berliini paikkaan Gräfenhainichen. Tarkasta myös muut junayhtiöt, jotka liikennöivät tällä yhteysvälillä, jotta voit vertailla palveluja ja mukavuuksia ennen lippujen ostamista.
Kyllä, yöjunayhteyksiä reitillä Berliini–Gräfenhainichen tarjoavat Deutsche Bahn. Lisätietoja Euroopan yöjunista löydät täältä.
Berliini–Gräfenhainichen-päiväretki on täysin mahdollinen, sillä matka-aika on 47m yhteen suuntaan. Katso Omion sovelluksesta, miten pääset parhaiten perille.
Kyllä, paikkojen Berliini ja Gräfenhainichen välillä on junayhteys.

suositut rautatieasemat

Tärkeät asemat ja lentoasemat tällä matkalla

Useimmat Berliini–Gräfenhainichen-junat käyttävät Berlin Hbf–Gräfenhainichen-asemaparia. Tämän oppaan avulla voit vertailla Berliini- ja Gräfenhainichen-juna-asemia tällä reitillä, tarkistaa keskustan liikenteen sekä tarkistaa käytännön asiat, kuten juna-aseman palvelut ja tilat.

Lähtöasemat Berliini:ssä
Saapumisjuna-asemat Gräfenhainichen:ssä

Miltä Berliini-asemalta junat lähtevät kohteeseen Gräfenhainichen?

Junat reitillä Berliini–Gräfenhainichen lähtevät asemalta Berlin Hbf. Asema sijaitsee 3 km Berliini keskustasta, osoitteessa Europaplatz 1, 10557 Berlin, Germany.
Berlin HbfEuropaplatz 1, 10557 Berlin, GermanyWifiMatkatavaralokerotPysäköintiRavintolapalvelutPankkiautomaattiTaksitEsteetön kulkuWCHotelliLipunmyyntiPyörän pysäköintiPyörän vuokrausAutotInfopiste
Keskustan liikenne

Pääsy Berlin Hbf:ään Berliini:n keskustasta

Berlin Hbf on matkalla 2 km kaupungin keskustasta Berliini:iin. Julkisen liikenteen vaihtoehtoja ovat:

JunaRb23, Re2, Rb14, Re7, Fex · 5m · 3 € · ~6 min välein
U5 · 8m · 3 € · ~25 min välein
BussiN40, 142 · 12m · 2 € · ~8 min välein
170, 270, 170A, 157A, 157 · 18m · 1 €
RaitiovaunuM8 · 13m · 3 € · ~12 min välein

Berlin Hbf-rautatieaseman tilat ja palvelut

Berlin Hbf:llä on käytännön palveluita tälle reitille, mukaan lukien Wifi, Matkatavaralokerot, Pysäköinti, Ravintolapalvelut, Pankkiautomaatti, Taksit, Esteetön kulku, WC, Hotelli, Lipunmyynti, Pyörän pysäköinti, Pyörän vuokraus, Autot ja Infopiste.

Ruoka ja juoma

Ruoka- ja juomavaihtoehtoja on saatavilla Berlin Hbf:ssä.

Wi-Fi ja pankkiautomaatit

Wi-Fi on käytettävissä osoitteessa Berlin Hbf. Pankkiautomaatteja on saatavilla osoitteessa Berlin Hbf.

Liput ja tiedot

Lipputoimiston tuki on saatavilla osoitteessa Berlin Hbf. Infopisteitä on osoitteessa Berlin Hbf.

Matkatavarat ja löytötavarat

Matkatavarasäilytys on saatavilla osoitteessa Berlin Hbf.

Pysäköinti, taksit ja WC:t

Saatavilla osoitteessa Berlin Hbf: Pysäköinti, Taksit, WC.

Pyörä- ja autopalvelut

Saatavilla osoitteessa Berlin Hbf: Pyörän pysäköinti, Pyörän vuokraus, Autot.

Esteettömyys

Esteettömyyspalvelut ovat saatavilla osoitteessa Berlin Hbf.

Berlin SüdkreuzBerlin Südkreuz, General-Pape-Straße 1, 12101 BerlinWifiMatkatavaralokerotMyymälöitäPysäköintiRavintolapalvelutPankkiautomaattiTaksitEsteetön kulkuWCHotelliLoungeLöytötavaratoimistoLipunmyyntiPyörän pysäköintiPyörän vuokrausAutotInfopiste
Keskustan liikenne

Pääsy Berlin Südkreuz:ään Berliini:n keskustasta

Berlin Südkreuz on matkalla 6 km kaupungin keskustasta Berliini:iin. Julkisen liikenteen vaihtoehtoja ovat:

JunaFex, Re20, Re4, Re5, Re3 · 7m · 1 € · ~18 min välein
S26, S25, S2 · 13m · 3 € · ~25 min välein
Bussi025, N67, N44, 065, 032 · 25m · 1 €
248 · 34m · 3 € · ~11 min välein

Berlin Südkreuz-rautatieaseman tilat ja palvelut

Berlin Südkreuz:llä on käytännön palveluita tälle reitille, mukaan lukien Wifi, Matkatavaralokerot, Myymälöitä, Pysäköinti, Ravintolapalvelut, Pankkiautomaatti, Taksit, Esteetön kulku, WC, Hotelli, Lounge, Löytötavaratoimisto, Lipunmyynti, Pyörän pysäköinti, Pyörän vuokraus, Autot ja Infopiste.

Ruoka ja juoma

Ruoka- ja juomavaihtoehtoja on saatavilla Berlin Südkreuz:ssä.

Wi-Fi ja pankkiautomaatit

Wi-Fi on käytettävissä osoitteessa Berlin Südkreuz. Pankkiautomaatteja on saatavilla osoitteessa Berlin Südkreuz.

Liput ja tiedot

Lipputoimiston tuki on saatavilla osoitteessa Berlin Südkreuz. Infopisteitä on osoitteessa Berlin Südkreuz.

Matkatavarat ja löytötavarat

Matkatavarasäilytys on saatavilla osoitteessa Berlin Südkreuz. Löytötavaratoimisto on saatavilla asemalla.

Pysäköinti, taksit ja WC:t

Saatavilla osoitteessa Berlin Südkreuz: Pysäköinti, Taksit, WC.

Pyörä- ja autopalvelut

Saatavilla osoitteessa Berlin Südkreuz: Pyörän pysäköinti, Pyörän vuokraus, Autot.

Esteettömyys

Esteettömyyspalvelut ovat saatavilla osoitteessa Berlin Südkreuz.

Berlin OstbahnhofBerlin Ostbahnhof, Koppenstr. 3, 10243 BerlinWifiMatkatavaralokerotMyymälöitäPysäköintiRavintolapalvelutPankkiautomaattiTaksitEsteetön kulkuWCHotelliLoungeLöytötavaratoimistoLipunmyyntiPyörän pysäköintiPyörän vuokrausAutotInfopiste
Keskustan liikenne

Pääsy Berlin Ostbahnhof:ään Berliini:n keskustasta

Berlin Ostbahnhof on matkalla 2 km kaupungin keskustasta Berliini:iin. Julkisen liikenteen vaihtoehtoja ovat:

JunaS7, S3, S5, S9, S75 · 4m · 1 € · ~46 min välein
Bussi300 · 6m · 2 € · ~7 min välein
S7 · 7m · 2 €

Berlin Ostbahnhof-rautatieaseman tilat ja palvelut

Berlin Ostbahnhof:llä on käytännön palveluita tälle reitille, mukaan lukien Wifi, Matkatavaralokerot, Myymälöitä, Pysäköinti, Ravintolapalvelut, Pankkiautomaatti, Taksit, Esteetön kulku, WC, Hotelli, Lounge, Löytötavaratoimisto, Lipunmyynti, Pyörän pysäköinti, Pyörän vuokraus, Autot ja Infopiste.

Ruoka ja juoma

Ruoka- ja juomavaihtoehtoja on saatavilla Berlin Ostbahnhof:ssä.

Wi-Fi ja pankkiautomaatit

Wi-Fi on käytettävissä osoitteessa Berlin Ostbahnhof. Pankkiautomaatteja on saatavilla osoitteessa Berlin Ostbahnhof.

Liput ja tiedot

Lipputoimiston tuki on saatavilla osoitteessa Berlin Ostbahnhof. Infopisteitä on osoitteessa Berlin Ostbahnhof.

Matkatavarat ja löytötavarat

Matkatavarasäilytys on saatavilla osoitteessa Berlin Ostbahnhof. Löytötavaratoimisto on saatavilla asemalla.

Pysäköinti, taksit ja WC:t

Saatavilla osoitteessa Berlin Ostbahnhof: Pysäköinti, Taksit, WC.

Pyörä- ja autopalvelut

Saatavilla osoitteessa Berlin Ostbahnhof: Pyörän pysäköinti, Pyörän vuokraus, Autot.

Esteettömyys

Esteettömyyspalvelut ovat saatavilla osoitteessa Berlin Ostbahnhof.

Junat Berliini–Gräfenhainichen – etkö löytänyt etsimääsi?

Tässä on linkkejä muille sivuille, joilta tarvitsemasi tiedot voivat löytyä.

EtusivuJunatSaksa – junayhteydetBerliini–Gräfenhainichen-juna

Omio-sovelluksella matkojen suunnittelu onnistuu helposti

Minne haluatkin lähteä, autamme sinua pääsemään perille. Innovatiivisen sovelluksemme reaaliaikaiset aikataulupäivitykset, mobiililiput ja muut kätevät ominaisuudet tekevät matkasi suunnittelusta ja seuraamisesta helppoa.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone