Tog fra Karlovy Vary til Prag med České dráhy

man. 28. sep.
+ Tilføj retur
Deutsche Bahn
České dráhy
SJ
Oresundstag
Regionale
2.000+ rejseselskaber
Deutsche Bahn
České dráhy
SJ
Oresundstag
Regionale
2.000+ rejseselskaber
QR-Code
Scan for at hente vores gratis app
Brug vores app til at få live rejseopdateringer og booke mobilbilletter til tog, busser, fly og færger.
App Store
rate4.9
42K vurderinger
Google Play
rate4.6
136K anmeldelser

De billigste og hurtigste tog fra Karlovy Vary til Prag

Viser tider, priser og billetter, der kan bookes den 28. sep.

Billigste pris den 28. sep.

424kr

Gennemsnitlig billetpris den 28. sep.

424kr

Hurtigste rejse den 28. sep.

3 t 28 m

Gennemsnitlig rejsetid den 28. sep.

3 t 28 m

Tog den 28. sep.

9

Afstand

112 km

Billige billetter

Den bedste måde at finde en billig billetpris på er ved at booke billetten i så god tid som muligt og undgå at rejse i myldretiden.

Gennemsnitsprisen for en billet fra Karlovy Vary til Prag ligger på omkring 424kr, hvis du køber den på dagen, men du kan finde billigere billetter, der koster ned til 424kr.

Hurtige tog

Den man. 28. sep. fandt vi 9 tog fra Karlovy Vary til Prag, heraf 7 direkte afgange.

D. man. 28. sep. tilbagelægger de direkte tog den 112 km km lange strækning på gennemsnitligt 3 t 28 m , men hvis du planlægger det rigtigt, kan nogle tog få dig frem på bare 3 t 28 m .

De langsomste tog tager 3 t 28 m og omfatter typisk et skift eller to på vejen, men hvis du rejser på et budget, kan dette muligvis være en måde at spare lidt penge på.

  • Deutsche BahnR 613
    12:573t28
    Karlovy Vary, nádraží
    16:25Praha hlavní nádraží
    424 kr1Enkeltbillet
    0 skift
  • Deutsche BahnR 615
    14:573t29
    Karlovy Vary, nádraží
    18:26Praha hlavní nádraží
    424 kr1Enkeltbillet
    0 skift
  • Deutsche BahnR 617
    16:573t28
    Karlovy Vary, nádraží
    20:25Praha hlavní nádraží
    424 kr1Enkeltbillet
    0 skift
  • Deutsche BahnR 609
    8:573t28
    Karlovy Vary, nádraží
    12:25Praha hlavní nádraží
    424 kr1Enkeltbillet
    0 skift
  • Deutsche BahnR 611
    10:573t28
    Karlovy Vary, nádraží
    14:25Praha hlavní nádraží
    424 kr1Enkeltbillet
    0 skift

Live-afgange

Karlovy Vary til Prag togtider

Tabellen nedenfor viser live afgange med tog fra Karlovy Vary til Prag for i dag, søndag 27. september. Du kan også manuelt opdatere resultaterne nedenfor for at se opdaterede tog.

Sidst opdateret kl.
UdbyderAfgangeVarighedAnkomsterSkift
Billetter
Deutsche BahnR 6098:57 Karlovy Vary, nádraží
3t28
12:25 Praha hlavní nádraží0 skiftdirekte
Deutsche BahnR 61110:57 Karlovy Vary, nádraží
3t28
14:25 Praha hlavní nádraží0 skiftdirekte
Deutsche BahnR 61312:57 Karlovy Vary, nádraží
3t28
16:25 Praha hlavní nádraží0 skiftdirekte
Deutsche BahnR 61514:57 Karlovy Vary, nádraží
3t29
18:26 Praha hlavní nádraží0 skiftdirekte
Deutsche BahnR 61716:57 Karlovy Vary, nádraží
3t28
20:25 Praha hlavní nádraží0 skiftdirekte
Deutsche BahnR 61918:57 Karlovy Vary, nádraží
3t28
22:25 Praha hlavní nádraží0 skiftdirekte
Deutsche BahnOs 7065 · Bus 7065 · Sp 1943 · R 67322:53 Karlovy Vary, nádraží
8t17
7:10 Praha hlavní nádraží3 skift
mandag 28. september
Deutsche BahnOs 7051 · R 6054:46 Karlovy Vary, nádraží
3t39
8:25 Praha hlavní nádraží1 skift
Deutsche BahnR 6076:57 Karlovy Vary, nádraží
3t28
10:25 Praha hlavní nádraží0 skiftdirekte

Dette er dagens sidste tog.

Find alle datoer og tidspunkter for denne rejse

SAMMENLIGN Priser på tværs af transportmidler

Sammenlign priserne på tog og bus i de næste tre uger. Se de bedste tilbud på et øjeblik, find de laveste priser, og vælg den mulighed, der passer til dit budget.

man.
28. sep.
tirs.
29. sep.
ons.
30. sep.
tors.
01. okt.
fre.
02. okt.
lør.
03. okt.
søn.
04. okt.
man.
05. okt.
tirs.
06. okt.
ons.
07. okt.
tors.
08. okt.
fre.
09. okt.
lør.
10. okt.
søn.
11. okt.
man.
12. okt.
tirs.
13. okt.
ons.
14. okt.
tors.
15. okt.
fre.
16. okt.
lør.
17. okt.
søn.
18. okt.

Hvorfor skal du booke Karlovy Vary til Prag tog med Omio?

Deutsche Bahn samt České dráhy tilbyder tog tjenester fra Karlovy Vary til Prag.
Omio er en officiel billetforhandler for alle dine rejsemuligheder fra Karlovy Vary til Prag.

Hvorfor booke med Omio frem for Deutsche Bahn?

  • Sammenlign med andre udbydere: På Omio kan du ikke kun købe billetter til Deutsche Bahn, men også sammenligne billetter til f.eks. České dráhy for at finde den bedste løsning til din rejse fra Karlovy Vary til Prag.
  • Designet til internationale rejsende: Omio er tilgængelig på dit sprog, har en døgnåben kundeservice og tilbyder flere betalingsmuligheder, herunder PayPal, kreditkort og bankoverførsel, i din foretrukne valuta.
  • Sammenlign alle dine muligheder: Omio giver dig mulighed for at sammenligne Deutsche Bahn med alle tilgængelige rejsemuligheder, som er train og bus for at sikre, at du får det bedste tilbud på rejsen fra Karlovy Vary til Prag.

Hvorfor booke med Omio i stedet for Trainline, Wanderu eller Raileurope?

  • Flere transportformer: Omio giver dig mulighed for at sammenligne rejsealternativer, herunder train og bus, for at finde det ideelle rejsealternativ fra Karlovy Vary til Prag.

Rejseinformation

Oversigt: Tog fra Karlovy Vary til Prag

TjekkietTjekkiet
TjekkietTjekkiet
Icon of train

Tog fra Karlovy Vary til Prag kører i gennemsnit 6 gange om dagen. Turen tager ca. 3t 33m. Billige togbilletter til denne rejse fås fra 76kr, men du kan rejse fra kun 52kr med bus.

Der er 3 tog om dagen. Den tidligste tog kører kl. 00:49, den sidste kl. 23:57. Den hurtigste tog tilbagelægger 112 km på 3t 12m.

Priserne i economy-kategorien er de laveste priser hos Omio. Tidlig booking betyder som regel lavere priser. Priserne ændres dagligt og afhænger af tilgængelighed. Rabatkort, bustransfers og bookinggebyrer er ikke inkluderet.
Prisinformation
Billigste alternative rejsemetode
Bus fra 52kr
Distance
112 km
Togturens gennemsnitlige varighed
3t 33m
Billigste billetpris
76kr
Tog om dagen
6
Direkte tog
3
Hurtigste tog
3t 12m
Første tog
0.49
Sidste tog
23.57
Billigste måned
sep.
Billigste dag
tirs.
Højsæson
jul. - sep.
Lavsæson
jan. - mar.
Travleste dag
tirs.
Mindst travle dag
ons.
Bedste tidspunkt at booke
14 dage
Priserne i economy-kategorien er de laveste priser hos Omio. Tidlig booking betyder som regel lavere priser. Priserne ændres dagligt og afhænger af tilgængelighed. Rabatkort, bustransfers og bookinggebyrer er ikke inkluderet.
Prisinformation
Billigste alternative rejsemetode
Bus fra 52kr

Togfirmaer: České dráhy, Deutsche Bahn tog fra Karlovy Vary til PragČeské dráhy, Deutsche Bahn tog tager dig mellem Karlovy Vary og Prag fra 52kr. Med over 1000 rejseselskaber på Omio kan du finde de bedste togtider og billetter til din rejse.

Deutsche Bahn

Om
Deutsche Bahn (DB) er Tysklands hovedtogoperatør og kører omkring 40.000 indenlandske og internationale afgange hver dag. Dens flåde inkluderer en række togtyper: højhastighedstog ICE (Intercity Express), der når op til 300 km/t; IC (Intercity) og EC (EuroCity) tog til langdistancerejser; samt IRE (Interregio-Express), RE (Regional Express) og RB (Regionalbahn) tjenester til regionale og lokale forbindelser. Mens toiletter er standard på alle tog, er faciliteter som ombordrestauranter og gratis Wi-Fi kun tilgængelige på visse togtyper og ruter. DB tilbyder et bredt udvalg af billetter, herunder Super Saver, Saver og Flexible billetter, samt rabatkort som BahnCard 25, 50 og 100. Yderligere muligheder inkluderer enkeltbilletter, dagsbilletter og gruppebilletter. Populære ruter inkluderer Berlin–München, Hamburg–Frankfurt, Köln–Stuttgart, Berlin–Dresden og Hamburg–Köln, samt adskillige regionale tjenester i hele Tyskland.
Bagage og afbestillingsbetingelser
Gennemsnitlig Deutsche Bahn varighed
3t 19m
Billigste Deutsche Bahn Pris
424kr
Deutsche Bahn frekvens
3 om dagen
Bagage inkluderet
Passagerer må medbringe håndbagage og et ekstra større item gratis, forudsat at de selv kan bære det.
Bagageopbevaring
Bagage kan opbevares i overliggende hylder, under sædet eller i udpegede bagageområder nær dørene eller i midten af vognen.
Afbestillingsbetingelser
Billetter kan annulleres baseret på deres prisbetingelser som nævnt i hvilke typer togbilletter kan refunderes?
Refusion
Hvis DB aflyser et tog, har passagererne ret til en fuld refusion af billetprisen.
Faciliteter ombord på toget
Wi-fi
Mad solgt ombord
De fleste ICE og mange IC/EC tog har:
En Bordrestaurant, hvor du kan sidde og spise.
En Bordbistro med snacks, varme retter og drikkevarer til at tage med.
Service ved sædet i 1. klasse: personalet tager din bestilling og serverer mad/drikke direkte til dit sæde.
Regionaltog (RE / RB / S-Bahn):
Ingen ombord catering.
Du er velkommen til at tage din egen mad og drikke med.
Pladsreservation
Anden klasse:
Ikke inkluderet som standard.
Du kan tilføje en pladsreservation ved booking (anbefales til travle ruter).
Koster omkring €4,90 pr. plads (eller €5,90 hvis booket separat senere).
Første klasse:
Ja, altid inkluderet i billetprisen.
Toiletter
USB-stik
Handicaptilpasning
DB-tog er udstyret med faciliteter til passagerer med nedsat mobilitet, herunder pladser til kørestole, tilgængelige toiletter og hjælpemuligheder.
Kæledyr
Små kæledyr (f.eks. katte, små hunde osv.):
Tilladt gratis, hvis de kan være i en transportkasse (max. størrelse: håndbagage).
Skal forblive i kassen under hele rejsen.
Store hunde:
Kræver en separat (betalt) billet — typisk halvdelen af prisen for en almindelig anden klasse billet.
Skal være i snor og bære en muzzler, mens de er på toget.
Må ikke sidde på sæderne.
Servicehunde:
Rejser gratis.
Behøver ikke muzzler eller snor, hvis det ikke er medicinsk påkrævet.
Tilladt at følge passageren til enhver tid.
Hvilezone

České dráhy

Om
Tjekkiske Jernbaner (České dráhy, ČD) er det største jernbaneselskab i Tjekkiet, der forbinder større byer, små byer og endda internationale destinationer i hele Europa. Dets omfattende flåde af moderne tog spænder fra komfortable regionale tjenester med aircondition og WiFi ombord til højhastighedstog, der tilbyder spisevogne, strømudtag og premium sæder til langdistancerejser. Tjekkiske Jernbaner kombinerer overkommelighed og bekvemmelighed, hvilket gør det til et populært valg for rejsende, der udforsker Tjekkiet og videre.
Bagage og afbestillingsbetingelser
Gennemsnitlig České dráhy varighed
3t 12m
Billigste České dráhy Pris
76kr
České dráhy frekvens
5 om dagen
Bagage inkluderet
Du kan transportere dokumentmapper, bærbare computere, rygsække, trolleytasker og kufferter om bord uden beregning.
Ekstra bagage
Bagagegenstande må ikke være så store eller tunge, at de ikke kan bæres af en enkelt person, med en generøs maksimal størrelse på 90 x 60 x 40 cm og en maksimal vægt på 50 kg.
Bagageopbevaring
Bagage kan opbevares over eller under sædet, på passagerens skød eller i særlige bagagehylder i visse vogne.
Afbestillingsbetingelser
Billetter købt online kan returneres gratis op til 15 minutter før togafgang.
Refusion
Hvis et tog er helt aflyst, er bookinggebyrer refunderbare, og kompensation kan være berettiget direkte fra jernbaneoperatøren.
Gravid ombord
At være gravid om bord er tilladt.
Uledsaget mindreårig
Automatisk kompensation for online ČD indenrigsbilletter gælder, hvis systemet registrerer en forsinkelse på mere end 60 minutter ved destinationen, og billetten blev kontrolleret af konduktøren.
Faciliteter ombord på toget
Mad solgt ombord
En solid morgenmad er inkluderet i billetprisen for sovevognstjenester.
Pladsreservation
Sædereservationer er inkluderet med billetter, og nabosæder bookes, hvor det er muligt.
Handicaptilpasning
Tjekkiske Jernbaner udvider løbende sin flåde af kørestolsvenlige vogne og tilbyder assistance til passagerer med nedsat mobilitet.
Kæledyr
Små kæledyr er tilladt om bord, men kan ikke transporteres i 1. klasse, restaurant- eller bistrovogne.

Rejstip: Tog fra Karlovy Vary til Prag

Find svar på de mest almindelige spørgsmål om rejser fra Karlovy Vary til Prag med tog. Fra rejsetider og billetpriser til direkte forbindelser, første og sidste afgang og endda om ruten er naturskøn, dækker vores FAQ alt det, du skal bruge for at planlægge din rejse. Uanset om du leder efter den hurtigste tog, den billigste løsning eller tips til at få mest muligt ud af dit besøg i Prag, hjælper denne guide dig med at rejse smartere og trygt.

FAQs
Levné togbillet z Karlovy Vary do Prag mohou začínat již od 76kr, pokud si rezervujete v předstihu. Průměrná cena togbillet z Karlovy Vary do Prag je 113kr; avšak ceny se liší v závislosti na denní době a třídě a bývají dražší v den cestování.
Průměrná doba cesty z Karlovy Vary do Prag tog je 3t 12m na 112 km dlouhé rute, ale doba cesty se může lišit, pokud cestujete o víkendech a svátcích.
Nejranější tog z Karlovy Vary do Prag forlader v 0.49.
Poslední tog z Karlovy Vary do Prag odjíždí v 23.57.
Ano, der er 3 direkte tog krát denně z Karlovy Vary do Prag s Deutsche Bahn, České dráhy. Jízdní řády se mohou lišit o svátcích nebo o víkendech s menším počtem přímých spojů tog.
Když se přepravujete z Karlovy Vary do Prag tog, můžete se spolehnout na Deutsche Bahn, České dráhy pro nejlepší způsob, jak se dostat do Prag. Než si koupíte togbilletter, můžete zkontrolovat všechny možné togselskaber, kteří nabízejí služby fra Karlovy Vary til Prag a porovnat nabízené vybavení.
Výlet do Prag z Karlovy Vary stojí za to, ale ne jako jednodenní výlet, s délkou cesty 3t 12m tam i zpět. Zkontrolujte si nejlepší způsob cestování pomocí aplikace Omio .
Je užitečné porovnat své možnosti, protože existuje 2 způsoby, jak se dostat fra Karlovy Vary til Prag, včetně cesty tog og bus.

populære togstationer

Importer stationer og lufthavne for denne rejse

De fleste tog fra Karlovy Vary til Prag bruger stationsparret Karlovy Vary nádraží til Praha hlavní nádraží, og nogle afgange ankommer til Hostivice nádraží. Brug denne guide til at sammenligne Karlovy Vary- og Prag-togstationerne på denne rute, tjekke transportmuligheder i bymidten og tjekke praktiske detaljer som togstationens faciliteter og tjenester.

Afgangstogstationer i Karlovy Vary
Ankomsttogstationer i Prag

Fra hvilken Karlovy Vary station afgår tog til Prag?

Tog fra Karlovy Vary til Prag kører fra Karlovy Vary nádraží. Stationen ligger fra Karlovy Vary centrum på 31, Nákladní 83, 360 10 Karlovy Vary, Czechia.
Karlovy Vary nádraží31, Nákladní 83, 360 10 Karlovy Vary, CzechiaParkeringSpisemulighederHæveautomatTaxaerTilgængelighedWCHotelCykelparkering
Transport i bymidten

Sådan kommer du til Karlovy Vary nádraží fra Karlovy Vary centrum

Tog145 · 2m
Bus854 · 5m · 16kr · hvert ~1 min

Karlovy Vary nádraží togstationens faciliteter og tjenester

Karlovy Vary nádraží har praktiske tjenester til denne rute, herunder Parkering, Spisemuligheder, Hæveautomat, Taxaer, Tilgængelighed, WC, Hotel og Cykelparkering.

Mad og drikke

Der er mad- og drikkemuligheder på Karlovy Vary nádraží.

Wi-Fi og hæveautomater

Der er hæveautomater på Karlovy Vary nádraží.

Parkering, taxaer og toiletter

Fås hos Karlovy Vary nádraží: Parkering, Taxaer, WC.

Cykel- og bilservice

Fås hos Karlovy Vary nádraží: Cykelparkering.

Tilgængelighed

Der er handicapvenlige faciliteter på Karlovy Vary nádraží.

Karlovy Vary-Dvory nádraží360 01 Karlovy Vary, CzechiaParkeringSpisemulighederTilgængelighedHotelCykelparkering
Transport i bymidten

Sådan kommer du til Karlovy Vary-Dvory nádraží fra Karlovy Vary centrum

Karlovy Vary-Dvory nádraží er 2 km fra Karlovy Vary centrum. Muligheder for offentlig transport inkluderer:

Tog1661, 1663, 1665, 1667, 1669, 1671, 1689, 1691, Re · 6m · 8kr · hvert ~2 min

Karlovy Vary-Dvory nádraží togstationens faciliteter og tjenester

Karlovy Vary-Dvory nádraží har praktiske tjenester til denne rute, herunder Parkering, Spisemuligheder, Tilgængelighed, Hotel og Cykelparkering.

Mad og drikke

Der er mad- og drikkemuligheder på Karlovy Vary-Dvory nádraží.

Parkering, taxaer og toiletter

Fås hos Karlovy Vary-Dvory nádraží: Parkering.

Cykel- og bilservice

Fås hos Karlovy Vary-Dvory nádraží: Cykelparkering.

Tilgængelighed

Der er handicapvenlige faciliteter på Karlovy Vary-Dvory nádraží.

Karlovy Vary, dolní nádraží360 01 Karlovy Vary, CzechiaParkeringSpisemulighederHæveautomatTaxaerTilgængelighedWCHotelCykelparkering
Transport i bymidten

Sådan kommer du til Karlovy Vary, dolní nádraží fra Karlovy Vary centrum

Tog145 · 2m
Bus854 · 5m · 16kr · hvert ~1 min

Karlovy Vary, dolní nádraží togstationens faciliteter og tjenester

Karlovy Vary, dolní nádraží har praktiske tjenester til denne rute, herunder Parkering, Spisemuligheder, Hæveautomat, Taxaer, Tilgængelighed, WC, Hotel og Cykelparkering.

Mad og drikke

Der er mad- og drikkemuligheder på Karlovy Vary, dolní nádraží.

Wi-Fi og hæveautomater

Der er hæveautomater på Karlovy Vary, dolní nádraží.

Parkering, taxaer og toiletter

Fås hos Karlovy Vary, dolní nádraží: Parkering, Taxaer, WC.

Cykel- og bilservice

Fås hos Karlovy Vary, dolní nádraží: Cykelparkering.

Tilgængelighed

Der er handicapvenlige faciliteter på Karlovy Vary, dolní nádraží.

Tog fra Karlovy Vary til Prag – var det ikke lige det, du ledte efter?

Her er nogle andre ressourcer, der kunne indeholder de oplysninger, du har brug for.

De mest populære togforbindelser

HjemTogTog i TjekkietTog PragTog fra Karlovy Vary til Prag

Omio-appen gør det nemt at planlægge rejser

Vi sørger for, at du kommer derhen, hvor du gerne vil være. Vores innovative app byder på alt fra liveopdateringer af togafgange til mobilbilletter, så den er ideel til at planlægge og holde styr på dine rejser.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone