Venedig til Rom

tors. 24. sep.
+ Tilføj retur
Rejs med tog, bus, fly med
FlixBus
Intercity
Icelandair
Frecciarossa
Italo
Over 1.000 flere
FlixBus
Intercity
Icelandair
Frecciarossa
Italo
Over 1.000 flere
QR-Code
Scan for at hente vores gratis app
Brug vores app til at få live rejseopdateringer og booke mobilbilletter til tog, busser, fly og færger.
App Store
rate4.9
42K vurderinger
Google Play
rate4.6
136K anmeldelser

Rejseinformation

Sammenlign tog, bus og fly fra Venedig til Rom

Omio anbefaler dig at booke fly, da dette er den mest populære måde at rejse fra Venedig til Rom blandt Omios brugere. Hvis prisen er det vigtigste for dig, bør du vælge bus, hvor den gennemsnitlige billetpris er 29€ Hvis du har begrænset tid, bør du overveje at bestille fly, som har en gennemsnitlig samlet rejsetid på 4t 45m. Hvis du vil minimere dit CO2-aftryk, er tog det bedste valg med en anslået CO2-udledning på 0.1 - 0.4kg. De gennemsnitlige billetpriser afhænger af rejsemåden: bus koster i gennemsnit 29€, mens fly koster i gennemsnit 422€.

Distance: 394 km

Sammenlign flight med

Mest populære
Fly
Tog
Bus
I bil

422€

Gennemsnitlig pris

53€

Gennemsnitlig pris

29€

Gennemsnitlig pris

Billigste

88€

Gennemsnitlig pris

(brændstof + vejafgifter)

4t 45m

Gennemsnitlig samlet varighed

Hurtigste

2t 45m

Ombord

+

2t 0m

Ekstra tid*

4t 52m

Gennemsnitlig samlet varighed

4t 22m

Ombord

+

30m

Ekstra tid*

8t 32m

Gennemsnitlig samlet varighed

8t 2m

Ombord

+

30m

Ekstra tid*

5t 24m

Gennemsnitlig samlet varighed

(dør til dør)

1.2 - 2.4kg

Co2-udslip

0.1 - 0.4kg

Co2-udslip

Billigste

0.4 - 1.0kg

Co2-udslip

-

Co2-udslip

ITA

Mest populære flyselskab

Italo

Mest populære togselskab

FlixBus

Mest populære busselskab

Din egen bil eller lejebil

Direkte rejser

Direkte rejser

Direkte rejser

Direkte rejser

Ekstra tid: Rejsens samlede varighed inklusive sikkerhedstjek og transfers.

Den billigste måde at rejse fra Venedig til Rom på er med bus med en gennemsnitlig pris på 29€.

Det er sammenlignet med andre rejsealternativer til Rom:

Det er 24€ billigere at tage med bus end med tog på denne rute, hvor tog fra Venedig til Rom har en gennemsnitspris på 53€.

Det er 393€ billigere at tage med bus end med fly på denne rute, hvor fly fra Venedig til Rom har en gennemsnitspris på 422€.

Den hurtigste måde at komme fra Venedig til Rom på er med fly, hvor den gennemsnitlige rejsetid er 4t 45m.

Andre rejsealternativer til Rom tager normalt længere tid:

Til sammenligning tager det omkring 4t 52m   at rejse med Tog.

Til sammenligning tager det omkring 8t 32m   at rejse med Bus.

Det er nyttigt at sammenligne dine muligheder, da der er 3 måder at rejse fra Venedig til Rom, herunder at tage tog, bus og fly.
Tag flyet. Det er den hurtigste måde at foretage denne rejse på, og den sparede tid retfærdiggør normalt den lidt højere pris.

Du ankommer cirka 2t 39m tidligere (2t 45m med fly vs. 5t 24m med bil). Billetter starter ved omkring 422€ sammenlignet med cirka 88€ i brændstof og vejafgifter - lidt mere, men du får tid tilbage og undgår en lang køretur.

Det giver mere mening at køre bil, hvis I rejser som en gruppe, ønsker fleksibilitet med tidspunktet eller planlægger at stoppe undervejs.

Rejsemuligheder
fra Venedig til Rom

Du kan komme fra Venedig til Rom via tog, bus eller fly.

Vores anbefaling

bus

Den bedste måde at rejse fra Venedig til Rom er med bus, da dette giver den laveste pris og hurtigste rejsetid.

  • FlixBusFlixBus
    6:507t55
    Venezia, Viale Stazione / Via Dante (Mestre Stazione)
    14:45Roma, Autostazione Tiburtina
    9 1Enkeltbillet
    0 skift

Billigste

  • FlixBusFlixBus
    6:507t55
    Venezia, Viale Stazione / Via Dante (Mestre Stazione)
    14:45Roma, Autostazione Tiburtina
    9 1Enkeltbillet
    0 skift

Hurtigst

  • ITAAZ1462
    15:151t10
    Venedig Marco Polo Lufthavn
    16:25Leonardo da Vinci Airport
    181 1Enkeltbillet
    0 skift

Andre muligheder

  • Intercity NotteInterCityNotte 770
    22:058t30
    Venezia Santa Lucia
    6:35Roma Termini Station
    50 1Enkeltbillet
    0 skift
  • IntercityIntercity 594
    15:346t46
    Venezia Mestre
    22:20Roma Termini Station
    56 1Enkeltbillet
    0 skift
  • IntercityIntercity 584
    11:049t01
    Venezia Mestre
    20:05Roma Termini Station
    56 1Enkeltbillet
    0 skift
  • FlixBusFlixBus
    12:108t25
    Venezia, Viale Stazione / Via Dante (Mestre Stazione)
    20:35Roma, Autostazione Tiburtina
    9 1Enkeltbillet
    0 skift
  • FlixBusFlixBus
    11:508t45
    Venezia, Tronchetto Vaporetti
    20:35Roma, Autostazione Tiburtina
    9 1Enkeltbillet
    0 skift
  • Itabus2797
    12:456t55
    Venezia, Viale Stazione / Via Dante (Mestre Stazione)
    19:40Roma, Autostazione Tiburtina
    15 1Enkeltbillet
    0 skift
  • ITAAZ1460
    6:151t10
    Venedig Marco Polo Lufthavn
    7:25Leonardo da Vinci Airport
    181 1Enkeltbillet
    0 skift
  • ITAAZ1480
    19:101t15
    Venedig Marco Polo Lufthavn
    20:25Leonardo da Vinci Airport
    181 1Enkeltbillet
    0 skift
  • ITAAZ1466
    11:201t10
    Venedig Marco Polo Lufthavn
    12:30Leonardo da Vinci Airport
    279 1Enkeltbillet
    0 skift

Find alle datoer og tider for denne rejse med tog, bus eller fly. .

SAMMENLIGN Priser på tog, busser og fly

Sammenlign priserne på tog, bus og fly i de næste tre uger. Se de bedste tilbud på et øjeblik, find de laveste priser, og vælg den mulighed, der passer til dit budget.

ons.
23. sep.
tors.
24. sep.
fre.
25. sep.
lør.
26. sep.
søn.
27. sep.
man.
28. sep.
tirs.
29. sep.
ons.
30. sep.
tors.
01. okt.
fre.
02. okt.
lør.
03. okt.
søn.
04. okt.
man.
05. okt.
tirs.
06. okt.
ons.
07. okt.
tors.
08. okt.
fre.
09. okt.
lør.
10. okt.
søn.
11. okt.
man.
12. okt.
tirs.
13. okt.

Disse selskaber stoler på os. Vi sælger deres billetter samlet ét sted.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Rejstip: Rejse fra Venedig til Rom

Du kan nemt rejse til Rom. Om så du vil derhen hurtigt, billigt eller noget helt andet, så har vores rejseksperter samlet alt, hvad du behøver, så du kan finde den bedste rejsemulighed fra Venedig til Rom.

FAQs
Der er 3 måder at rejse fra Venedig til Rom på, inklusive tog, bus og fly.
Den billigste måde at rejse fra Venedig til Rom på er med bus med en gennemsnitlig pris på 29€.

Det er sammenlignet med andre rejsealternativer til Rom:

Det er 24€ billigere at tage med bus end med tog på denne rute, hvor tog fra Venedig til Rom har en gennemsnitspris på 53€.

Det er 393€ billigere at tage med bus end med fly på denne rute, hvor fly fra Venedig til Rom har en gennemsnitspris på 422€.

Den hurtigste måde at komme fra Venedig til Rom på er med fly, hvor den gennemsnitlige rejsetid er 4t 45m.

Andre rejsealternativer til Rom tager normalt længere tid:

Til sammenligning tager det omkring 4t 52m   at rejse med Tog.

Til sammenligning tager det omkring 8t 32m   at rejse med Bus.

Venedig er ca. 394 km fra Rom.
Det gennemsnitlige antal forbindelser fra Venedig til Rom er:
  • Omkring 68 tog om dagen.
  • Omkring 29 busser om dagen.
  • Omkring 17 fly om dagen.

Vi anbefaler dog at tjekke de specifikke rejsedatoer på din rute fra Venedig til Rom, da antallet af forbindelser med tog, bus og fly kan variere efter årstid og ugedag.

De her er de mest populære afrejse- og ankomststeder, når du rejser fra Venedig til Rom:
  • De fleste Fly går fra Venedig Marco Polo Lufthavn og ankommer til Leonardo da Vinci Airport.
  • De fleste Tog går fra Venezia Santa Lucia og ankommer til Roma Termini Station.
  • De fleste Busser går fra Venezia, Viale Stazione / Via Dante (Mestre Stazione) og ankommer til Roma, Autostazione Tiburtina.
Hvis det vigtigste for dig er et godt tilbud på din rejse fra Venedig til Rom, kan vi hjælpe med at finde selskaberne med de bedste priser:
  • Rejs med Intercity, Frecciarossa, Italo, Regionale, Intercity Notte for at komme til Rom med tog.
  • Rejs med FlixBus, Marino Autolinee, Itabus for at komme til Rom med bus.
  • Rejs med Icelandair, Air Europa, Swiss, Eurowings, Brussels Airlines, Luxair, Austrian Airlines, Lufthansa, Air Serbia, Air Baltic, Lot Polish Airlines, Helvetic Airways, ITA, Edelweiss Air for at komme til Rom med fly.
Ja, der er direkte forbindelser mellem Venedig og Rom med følgende selskaber:
  • Du finder omkring 59 direkte tog om dagen og rejser med Intercity, Frecciarossa, Italo, Intercity Notte.
  • Du finder omkring 4 direkte fly om dagen og rejser med ITA.
  • Du finder omkring 19 direkte busser om dagen og rejser med FlixBus, Itabus.
Omios kunder, som rejser fra Venedig til Rom, tager ofte også til Firenze, Napoli, Milano, Paris, Madrid. Omio kan hjælpe dig med at planlægge din rejse ved at finde de bedste forbindelser mellem Rom og disse populære destinationer til en god pris.

Rejser fra Venedig til Rom – var det ikke lige det, du ledte efter`?

Her er nogle andre ressourcer, der kunne indeholder de oplysninger, du har brug for.

HjemRejsTil RomVenedig til Rom

Omio-appen gør det nemt at planlægge rejser

Vi sørger for, at du kommer derhen, hvor du gerne vil være. Vores innovative app byder på alt fra liveopdateringer af togafgange til mobilbilletter, så den er ideel til at planlægge og holde styr på dine rejser.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone