München til Regensburg

man. 26. okt.
+ Tilføj retur
Rejs med tog, bus med
Deutsche Bahn
FlixBus
alex-Länderbahn und Vogtlandbahn-GmbH
agilis
BlaBlaCar Bus
Over 1.000 flere
Deutsche Bahn
FlixBus
alex-Länderbahn und Vogtlandbahn-GmbH
agilis
BlaBlaCar Bus
Over 1.000 flere
QR-Code
Scan for at hente vores gratis app
Brug vores app til at få live rejseopdateringer og booke mobilbilletter til tog, busser, fly og færger.
App Store
rate4.9
42K vurderinger
Google Play
rate4.6
136K anmeldelser

Rejseinformation

Sammenlign tog og bus fra München til Regensburg

Omio anbefaler dig at booke tog, da dette er den mest populære måde at rejse fra München til Regensburg blandt Omios brugere. Hvis prisen er det vigtigste for dig, bør du vælge bus, hvor den gennemsnitlige billetpris er 61 zł Hvis du har begrænset tid, bør du overveje at booke tog, som har en gennemsnitlig samlet rejsetid på 2t 9m. Hvis du vil minimere dit CO2-aftryk, er tog det bedste valg med en anslået CO2-udledning på 0.0 - 0.1kg. De gennemsnitlige billetpriser afhænger af rejsemåden: bus koster i gennemsnit 61 zł, mens tog koster 162 zł i gennemsnit.

Afstand: 105 km

Sammenlign train med

Mest populære
Tog
Bus
I bil

162 zł

Gennemsnitlig pris

61 zł

Gennemsnitlig pris

Billigste

90 zł

Gennemsnitlig pris

(brændstof + vejafgifter)

2t 9m

Gennemsnitlig samlet varighed

Hurtigste

1t 39m

Ombord

+

30m

Ekstra tid*

2t 15m

Gennemsnitlig samlet varighed

1t 45m

Ombord

+

30m

Ekstra tid*

1t 28m

Gennemsnitlig samlet varighed

(dør til dør)

0.0 - 0.1kg

CO2-udslip

Laveste CO2-udledning

0.1 - 0.3kg

CO2-udslip

-

CO2-udslip

agilis

Mest populære togselskab

FlixBus

Mest populære busselskab

Din egen bil eller lejebil

Direkte rejser

Direkte rejser

Direkte rejser

Ekstra tid: Gennemsnitlig samlet tid til transport til afgangsstedet, sikkerhedskontrol og skift.

Sammenlign rejsemuligheder fra München til Regensburg

Sammenlign de tilgængelige måder at rejse fra München til Regensburg på med hensyn til pris, hastighed, bekvemmelighed og direkte forbindelser.

Den billigste måde at rejse fra München til Regensburg på er med bus med en gennemsnitlig pris på 61 zł.

Det er sammenlignet med andre rejsealternativer til Regensburg:

Det er 102 zł billigere at tage med bus end med tog på denne rute, hvor tog fra München til Regensburg har en gennemsnitspris på 162 zł.

Den hurtigste måde at komme fra München til Regensburg på er med tog, hvor den gennemsnitlige rejsetid er 2t 9m.

Andre rejsealternativer til Regensburg tager normalt længere tid:

Til sammenligning tager det omkring 2t 15m   at rejse med Bus.

Det er nyttigt at sammenligne dine muligheder, da der er 2 måder at rejse fra München til Regensburg, herunder at tage tog og bus.
Tag toget. Det er den billigere løsning, og den ekstra tid ombord er normalt mere afslappende end at køre.

Billetter starter ved omkring 162 zł sammenlignet med cirka 90 zł i brændstof og vejafgifter – en besparelse på omkring -72 zł. Rejsen tager 1t 39m versus 1t 28m i bil, så du ankommer lidt senere, men du kan arbejde, læse eller sove undervejs i stedet for at bruge tiden bag rattet. Du sparer også besværet med at parkere i den anden ende.

Det er det værd at køre, hvis du har en stram tidsplan, rejser som en gruppe eller ønsker at stoppe et sted undervejs.

Rejsemuligheder
fra München til Regensburg

Du kan komme fra München til Regensburg via tog, bus eller fly.

Vores anbefaling

bus

Den bedste måde at rejse fra München til Regensburg er med bus, da dette giver den laveste pris og hurtigste rejsetid.

  • FlixBusFlixBus
    22:151t20
    München, Fröttmaning P+R Parkplatz
    23:35Regensburg, Hauptbahnhof
    47 zł1Enkeltbillet
    0 skift

Billigste

  • FlixBusFlixBus
    22:151t20
    München, Fröttmaning P+R Parkplatz
    23:35Regensburg, Hauptbahnhof
    47 zł1Enkeltbillet
    0 skift

Hurtigst

  • FlixBusFlixBus
    22:151t20
    München, Fröttmaning P+R Parkplatz
    23:35Regensburg, Hauptbahnhof
    47 zł1Enkeltbillet
    0 skift

Andre muligheder

  • alex-Länderbahn und Vogtlandbahn-GmbH79865
    18:441t26
    München Hauptbahnhof
    20:10Regensburg Hbf
    150 zł1Enkeltbillet
    0 skift
  • alex-Länderbahn und Vogtlandbahn-GmbH79867
    20:441t26
    München Hauptbahnhof
    22:10Regensburg Hbf
    150 zł1Enkeltbillet
    0 skift
  • Deutsche Bahn4868
    21:421t30
    München Hauptbahnhof
    23:12Regensburg Hbf
    150 zł1Enkeltbillet
    0 skift
  • FlixBusFlixBus
    21:501t45
    München, ZOB
    23:35Regensburg, Hauptbahnhof
    47 zł1Enkeltbillet
    0 skift
  • FlixBusFlixBus
    11:401t20
    München, Fröttmaning P+R Parkplatz
    13:00Regensburg, Hauptbahnhof
    50 zł1Enkeltbillet
    0 skift
  • FlixBusFlixBus
    11:151t45
    München, ZOB
    13:00Regensburg, Hauptbahnhof
    50 zł1Enkeltbillet
    0 skift

Find alle datoer og tider for denne rejse med tog, bus eller fly. .

SAMMENLIGN Priser på tog, busser og fly

Sammenlign priserne på tog og bus i de næste tre uger. Se de bedste tilbud på et øjeblik, find de laveste priser, og vælg den mulighed, der passer til dit budget.

man.
26. okt.
tirs.
27. okt.
ons.
28. okt.
tors.
29. okt.
fre.
30. okt.
lør.
31. okt.
søn.
01. nov.
man.
02. nov.
tirs.
03. nov.
ons.
04. nov.
tors.
05. nov.
fre.
06. nov.
lør.
07. nov.
søn.
08. nov.
man.
09. nov.
tirs.
10. nov.
ons.
11. nov.
tors.
12. nov.
fre.
13. nov.
lør.
14. nov.
søn.
15. nov.

Disse selskaber stoler på os. Vi sælger deres billetter samlet ét sted.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Rejstip: Rejse fra München til Regensburg

Du kan nemt rejse til Regensburg. Om så du vil derhen hurtigt, billigt eller noget helt andet, så har vores rejseksperter samlet alt, hvad du behøver, så du kan finde den bedste rejsemulighed fra München til Regensburg.

FAQs
Der er 2 måder at rejse fra München til Regensburg på, inklusive tog og bus.
Den billigste måde at rejse fra München til Regensburg på er med bus med en gennemsnitlig pris på 61 zł.

Det er sammenlignet med andre rejsealternativer til Regensburg:

Det er 102 zł billigere at tage med bus end med tog på denne rute, hvor tog fra München til Regensburg har en gennemsnitspris på 162 zł.

Den hurtigste måde at komme fra München til Regensburg på er med tog, hvor den gennemsnitlige rejsetid er 2t 9m.

Andre rejsealternativer til Regensburg tager normalt længere tid:

Til sammenligning tager det omkring 2t 15m   at rejse med Bus.

München er ca. 105 km fra Regensburg.
Det gennemsnitlige antal forbindelser fra München til Regensburg er:
  • Omkring 8 busser om dagen.
  • Omkring 7 tog om dagen.

Vi anbefaler dog at tjekke de specifikke rejsedatoer på din rute fra München til Regensburg, da antallet af forbindelser med tog og bus kan variere efter årstid og ugedag.

De her er de mest populære afrejse- og ankomststeder, når du rejser fra München til Regensburg:
  • De fleste Tog går fra München Hauptbahnhof og ankommer til Regensburg Hbf.
  • De fleste Busser går fra München, ZOB og ankommer til Regensburg, Hauptbahnhof.
Hvis det vigtigste for dig er et godt tilbud på din rejse fra München til Regensburg, kan vi hjælpe med at finde selskaberne med de bedste priser:
  • Rejs med Deutsche Bahn, alex-Länderbahn und Vogtlandbahn-GmbH, agilis for at komme til Regensburg med tog.
  • Rejs med FlixBus, BlaBlaCar Bus for at komme til Regensburg med bus.
Ja, der er direkte forbindelser mellem München og Regensburg med følgende selskaber:
  • Du finder omkring 4 direkte tog om dagen og rejser med Deutsche Bahn, alex-Länderbahn und Vogtlandbahn-GmbH.
  • Du finder omkring 8 direkte busser om dagen og rejser med FlixBus, BlaBlaCar Bus.
Omios kunder, som rejser fra München til Regensburg, tager ofte også til Prag, Wien, Nuremberg, Berlin, Budapest. Omio kan hjælpe dig med at planlægge din rejse ved at finde de bedste forbindelser mellem Regensburg og disse populære destinationer til en god pris.

Rejser fra München til Regensburg – var det ikke lige det, du ledte efter`?

Her er nogle andre ressourcer, der kunne indeholder de oplysninger, du har brug for.

HjemRejsTil RegensburgMünchen til Regensburg

Omio-appen gør det nemt at planlægge rejser

Vi sørger for, at du kommer derhen, hvor du gerne vil være. Vores innovative app byder på alt fra liveopdateringer af togafgange til mobilbilletter, så den er ideel til at planlægge og holde styr på dine rejser.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone