München til Bratislava

man. 28. sep.
+ Tilføj retur
Rejs med tog, bus med
ÖBB | InterCity
Infobus
BlaBlaCar Bus
LikeBus
Deutsche Bahn
Over 1.000 flere
ÖBB | InterCity
Infobus
BlaBlaCar Bus
LikeBus
Deutsche Bahn
Over 1.000 flere
QR-Code
Scan for at hente vores gratis app
Brug vores app til at få live rejseopdateringer og booke mobilbilletter til tog, busser, fly og færger.
App Store
rate4.9
42K vurderinger
Google Play
rate4.6
136K anmeldelser

Rejseinformation

Sammenlign tog og bus fra München til Bratislava

Omio anbefaler dig at booke tog, da dette er den mest populære måde at rejse fra München til Bratislava blandt Omios brugere. Hvis prisen er det vigtigste for dig, bør du vælge bus, hvor den gennemsnitlige billetpris er 333kr Hvis du har begrænset tid, bør du overveje at bestille tog, som har en gennemsnitlig samlet rejsetid på 5t 55m. Hvis du vil minimere dit CO2-aftryk, er tog det bedste valg med en anslået CO2-udledning på 0.1 - 0.4kg. De gennemsnitlige billetpriser afhænger af rejsemåden: bus koster i gennemsnit 333kr, mens tog koster i gennemsnit 417kr.

Distance: 410 km

Sammenlign train med

Mest populære
Tog
Bus
I bil

417kr

Gennemsnitlig pris

333kr

Gennemsnitlig pris

Billigste

589kr

Gennemsnitlig pris

(brændstof + vejafgifter)

5t 55m

Gennemsnitlig samlet varighed

Hurtigste

5t 25m

Ombord

+

30m

Ekstra tid*

7t 28m

Gennemsnitlig samlet varighed

6t 58m

Ombord

+

30m

Ekstra tid*

5t 26m

Gennemsnitlig samlet varighed

(dør til dør)

0.1 - 0.4kg

Co2-udslip

Billigste

0.4 - 1.0kg

Co2-udslip

-

Co2-udslip

Deutsche Bahn

Mest populære togselskab

FlixBus

Mest populære busselskab

Din egen bil eller lejebil

Direkte rejser

Direkte rejser

Direkte rejser

Ekstra tid: Rejsens samlede varighed inklusive sikkerhedstjek og transfers.

Den billigste måde at rejse fra München til Bratislava på er med bus med en gennemsnitlig pris på 333kr.

Det er sammenlignet med andre rejsealternativer til Bratislava:

Det er 84kr billigere at tage med bus end med tog på denne rute, hvor tog fra München til Bratislava har en gennemsnitspris på 417kr.

Den hurtigste måde at komme fra München til Bratislava på er med tog, hvor den gennemsnitlige rejsetid er 5t 55m.

Andre rejsealternativer til Bratislava tager normalt længere tid:

Til sammenligning tager det omkring 7t 28m   at rejse med Bus.

Det er nyttigt at sammenligne dine muligheder, da der er 2 måder at rejse fra München til Bratislava, herunder at tage tog og bus.
Tag toget. På denne rute er det bedre end at køre i bil, både når det gælder tid og penge.

Rejsen er cirka 1m hurtigere (5t 25m med tog vs. 5t 26m i bil) og cirka 172kr billigere, når man tager brændstof og vejafgifter med i betragtning (417kr vs. 589kr). Du ankommer også til byens centrum i stedet for at skulle lede efter parkering, og du kan arbejde, læse eller se landskabet passere forbi i stedet for at koncentrere dig om vejen.

Det er stadig værd at overveje at køre i bil, hvis du vil stoppe undervejs eller har brug for en bil, når du ankommer.

Rejsemuligheder
fra München til Bratislava

Du kan komme fra München til Bratislava via tog, bus eller fly.

Vores anbefaling

bus

Den bedste måde at rejse fra München til Bratislava er med bus, da dette giver den laveste pris og hurtigste rejsetid.

  • FlixBusFlixBus
    23:057t20
    München, ZOB
    6:25Bratislava, Autobusová stanica Mlynské Nivy
    278 kr1Enkeltbillet
    0 skift

Billigste

  • FlixBusFlixBus
    23:057t20
    München, ZOB
    6:25Bratislava, Autobusová stanica Mlynské Nivy
    278 kr1Enkeltbillet
    0 skift

Hurtigst

  • Deutsche BahnICE 211 · RJX 19917
    16:165t10
    München Hauptbahnhof
    21:26Bratislava-Petržalka
    669 kr1Enkeltbillet
    1 skift

Andre muligheder

  • Deutsche BahnRJX 265 · REX 7725
    6:045t40
    München Hauptbahnhof
    11:44Bratislava-Petržalka
    302 kr1Enkeltbillet
    1 skift
  • Deutsche BahnEC 1217 · REX 2530
    14:215t49
    München Hauptbahnhof
    20:10Bratislava Hlavná Stanica
    318 kr1Enkeltbillet
    1 skift
  • RegioJet a.s.(Munich -> Prague) · RJ 1047 (Prague -> Bratislava)
    11:0010t47
    München, ZOB
    21:47Bratislava Hlavná Stanica
    334 kr1Enkeltbillet
    1 skift
  • FlixBusFlixBus
    23:557t10
    München, ZOB
    7:05Bratislava, Most SNP
    310 kr1Enkeltbillet
    0 skift
  • FlixBusFlixBus
    23:557t20
    München, ZOB
    7:15Bratislava, Autobusová stanica Mlynské Nivy
    310 kr1Enkeltbillet
    0 skift
  • FlixBusFlixBus
    6:506t25
    München, Am Messefreigelände (München Messe)
    13:15Bratislava, Autobusová stanica Mlynské Nivy
    334 kr1Enkeltbillet
    0 skift

Find alle datoer og tider for denne rejse med tog, bus eller fly. .

SAMMENLIGN Priser på tog, busser og fly

Sammenlign priserne på tog og bus i de næste tre uger. Se de bedste tilbud på et øjeblik, find de laveste priser, og vælg den mulighed, der passer til dit budget.

man.
28. sep.
tirs.
29. sep.
ons.
30. sep.
tors.
01. okt.
fre.
02. okt.
lør.
03. okt.
søn.
04. okt.
man.
05. okt.
tirs.
06. okt.
ons.
07. okt.
tors.
08. okt.
fre.
09. okt.
lør.
10. okt.
søn.
11. okt.
man.
12. okt.
tirs.
13. okt.
ons.
14. okt.
tors.
15. okt.
fre.
16. okt.
lør.
17. okt.
søn.
18. okt.

Disse selskaber stoler på os. Vi sælger deres billetter samlet ét sted.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Rejstip: Rejse fra München til Bratislava

Du kan nemt rejse til Bratislava. Om så du vil derhen hurtigt, billigt eller noget helt andet, så har vores rejseksperter samlet alt, hvad du behøver, så du kan finde den bedste rejsemulighed fra München til Bratislava.

FAQs
Der er 2 måder at rejse fra München til Bratislava på, inklusive tog og bus.
Den billigste måde at rejse fra München til Bratislava på er med bus med en gennemsnitlig pris på 333kr.

Det er sammenlignet med andre rejsealternativer til Bratislava:

Det er 84kr billigere at tage med bus end med tog på denne rute, hvor tog fra München til Bratislava har en gennemsnitspris på 417kr.

Den hurtigste måde at komme fra München til Bratislava på er med tog, hvor den gennemsnitlige rejsetid er 5t 55m.

Andre rejsealternativer til Bratislava tager normalt længere tid:

Til sammenligning tager det omkring 7t 28m   at rejse med Bus.

München er ca. 410 km fra Bratislava.
Det gennemsnitlige antal forbindelser fra München til Bratislava er:
  • Omkring 37 busser om dagen.
  • Omkring 13 tog om dagen.

Vi anbefaler dog at tjekke de specifikke rejsedatoer på din rute fra München til Bratislava, da antallet af forbindelser med tog og bus kan variere efter årstid og ugedag.

De her er de mest populære afrejse- og ankomststeder, når du rejser fra München til Bratislava:
  • De fleste Tog går fra München Hauptbahnhof og ankommer til Bratislava-Petržalka.
  • De fleste Busser går fra München, ZOB og ankommer til Bratislava, Einsteinova.
Hvis det vigtigste for dig er et godt tilbud på din rejse fra München til Bratislava, kan vi hjælpe med at finde selskaberne med de bedste priser:
  • Rejs med Infobus, BlaBlaCar Bus, LikeBus, Euroticket, FlixBus, LikeBus for at komme til Bratislava med bus.
  • Rejs med ÖBB | InterCity, Deutsche Bahn, Westbahn, ÖBB for at komme til Bratislava med tog.
Ja, der er en direkte rute fra München til Bratislava:
  • Du finder omkring 8 direkte busser om dagen og rejser med Infobus, BlaBlaCar Bus, LikeBus, Euroticket, FlixBus, LikeBus.
Omios kunder, som rejser fra München til Bratislava, tager ofte også til Wien, Budapest, Prag, Brno, Kraków. Omio kan hjælpe dig med at planlægge din rejse ved at finde de bedste forbindelser mellem Bratislava og disse populære destinationer til en god pris.

Rejser fra München til Bratislava – var det ikke lige det, du ledte efter`?

Her er nogle andre ressourcer, der kunne indeholder de oplysninger, du har brug for.

HjemRejsTil BratislavaMünchen til Bratislava

Omio-appen gør det nemt at planlægge rejser

Vi sørger for, at du kommer derhen, hvor du gerne vil være. Vores innovative app byder på alt fra liveopdateringer af togafgange til mobilbilletter, så den er ideel til at planlægge og holde styr på dine rejser.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone