Helsingborg til Oslo

fre. 28. aug.
+ Tilføj retur
Rejs med tog, bus, fly med
Vy Bus4You
Snälltåget
Norwegian Air Shuttle
DFDS
FlixBus
Over 1.000 flere
Vy Bus4You
Snälltåget
Norwegian Air Shuttle
DFDS
FlixBus
Over 1.000 flere
QR-Code
Scan for at hente vores gratis app
Brug vores app til at få live rejseopdateringer og booke mobilbilletter til tog, busser, fly og færger.
App Store
rate4.9
42K vurderinger
Google Play
rate4.6
136K anmeldelser

Rejseinformation

Sammenlign tog, bus og fly fra Helsingborg til Oslo

Omio anbefaler dig at booke bus, da dette er den mest populære måde at rejse fra Helsingborg til Oslo blandt Omios brugere. Hvis prisen er det vigtigste for dig, bør du vælge bus. Priser fra CHF30. Har du travlt, bør du vælge fly. Så er du fremme på 1t 36m. Hvis du ønsker at nedbringe dit CO2-aftryk, bør du vælge bus. Dermed udleder du nemlig kun 0.4 - 1.1kg på din rejse. Priskategorien afhænger af rejsemåden: den gennemsnitlige pris for bus er CHF30 og for fly er den CHF54.

Distance: 445 km

Sammenlign bus med

Mest populære
Bus
Tog
Fly

CHF44

Gennemsnitlig pris

Billigste

CHF50

Gennemsnitlig pris

CHF115

Gennemsnitlig pris

7t 5m

Gennemsnitlig samlet varighed

6t 35m

Ombord

+

30m

Ekstra tid*

6t 20m

Gennemsnitlig samlet varighed

5t 50m

Ombord

+

30m

Ekstra tid*

3t 36m

Gennemsnitlig samlet varighed

Hurtigste

1t 36m

Ombord

+

2t 0m

Ekstra tid*

0.4 - 1.1kg

Co2-udslip

Billigste

-

Co2-udslip

1.3 - 2.7kg

Co2-udslip

Vy Bus4You

Mest populære busselskab

Snälltåget

Mest populære togselskab

Norwegian Air Shuttle

Mest populære flyselskab

Direkte rejser

Direkte rejser

Direkte rejser

Ekstra tid: Rejsens samlede varighed inklusive sikkerhedstjek og transfers.

Rejsemuligheder
fra Helsingborg til Oslo

Du kan komme fra Helsingborg til Oslo via tog, bus eller fly.

Vores anbefaling

bus

Den bedste måde at rejse fra Helsingborg til Oslo er med bus, da dette giver den laveste pris og hurtigste rejsetid.

  • Vy Bus4You600
    8:456t15
    Helsingborg, Järnvägsgatan (Helsingborg C)
    15:00Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal)
    CHF401Enkeltbillet
    0 skift

Billigste

  • Vy Bus4You600
    8:456t15
    Helsingborg, Järnvägsgatan (Helsingborg C)
    15:00Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal)
    CHF401Enkeltbillet
    0 skift

Hurtigst

  • Norwegian Air ShuttleD83228
    14:201t10
    Københavns Lufthavn
    15:30Oslo Lufthavn
    CHF781Enkeltbillet
    0 skift

Andre muligheder

  • Snälltåget30 Snälltåget
    7:146t02
    Helsingborg Centralstation
    13:16Oslo Centralstation
    CHF481Enkeltbillet
    0 skift
  • Oresundstag6804 Öresundståg+SJ2 SJ · 653 SJ
    21:2316t00
    Helsingborg Centralstation
    13:23Oslo Centralstation
    CHF841Enkeltbillet
    2 skift
  • Skånetrafiken915 Skånetrafiken · 1836 Skånetrafiken+SJ2 SJ · 653 SJ
    22:0115t22
    Helsingborg Centralstation
    13:23Oslo Centralstation
    CHF871Enkeltbillet
    3 skift
  • FlixBusFlixBus
    2:306t25
    Helsingborg, Knutpunkten Bussterminal
    8:55Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal)
    CHF421Enkeltbillet
    0 skift
  • Vy Bus4You600
    10:456t10
    Helsingborg, Järnvägsgatan (Helsingborg C)
    16:55Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal)
    CHF421Enkeltbillet
    0 skift
  • Vy Bus4You600
    15:106t10
    Helsingborg, Järnvägsgatan (Helsingborg C)
    21:20Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal)
    CHF421Enkeltbillet
    0 skift
  • Norwegian Air ShuttleDY949
    19:101t10
    Københavns Lufthavn
    20:20Oslo Lufthavn
    CHF781Enkeltbillet
    0 skift
  • Norwegian Air ShuttleDY941
    15:301t10
    Københavns Lufthavn
    16:40Oslo Lufthavn
    CHF781Enkeltbillet
    0 skift
  • Norwegian Air ShuttleDY933
    9:201t10
    Københavns Lufthavn
    10:30Oslo Lufthavn
    CHF781Enkeltbillet
    0 skift

Find alle datoer og tider for denne rejse med tog, bus eller fly. .

SAMMENLIGN Priser på tog, busser og fly

Sammenlign priserne på tog, bus og fly i de næste tre uger. Se de bedste tilbud på et øjeblik, find de laveste priser, og vælg den mulighed, der passer til dit budget.

fre.
28. aug.
lør.
29. aug.
søn.
30. aug.
man.
31. aug.
tirs.
01. sep.
ons.
02. sep.
tors.
03. sep.
fre.
04. sep.
lør.
05. sep.
søn.
06. sep.
man.
07. sep.
tirs.
08. sep.
ons.
09. sep.
tors.
10. sep.
fre.
11. sep.
lør.
12. sep.
søn.
13. sep.
man.
14. sep.
tirs.
15. sep.
ons.
16. sep.
tors.
17. sep.

Disse selskaber stoler på os. Vi sælger deres billetter samlet ét sted.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Rejstip: Rejse fra Helsingborg til Oslo

Du kan nemt rejse til Oslo. Om så du vil derhen hurtigt, billigt eller noget helt andet, så har vores rejseksperter samlet alt, hvad du behøver, så du kan finde den bedste rejsemulighed fra Helsingborg til Oslo.

FAQs
Der er 3 måder at rejse fra Helsingborg til Oslo på, inklusive tog, bus og fly.
Den billigste måde at rejse fra Helsingborg til Oslo på er med bus med en gennemsnitlig pris på CHF44.

Det er sammenlignet med andre rejsealternativer til Oslo:

Det er CHF6 billigere at tage med bus end med tog på denne rute, hvor tog fra Helsingborg til Oslo har en gennemsnitspris på CHF50.

Det er CHF71 billigere at tage med bus end med fly på denne rute, hvor fly fra Helsingborg til Oslo har en gennemsnitspris på CHF115.

Den hurtigste måde at komme fra Helsingborg til Oslo på er med fly, hvor den gennemsnitlige rejsetid er 1t 36m.

Andre rejsealternativer til Oslo tager normalt længere tid:

Til sammenligning tager det omkring 5t 50m   at rejse med Tog.

Til sammenligning tager det omkring 6t 35m   at rejse med Bus.

Til sammenligning tager det omkring 17t 57m   at rejse med Færge.

Helsingborg er ca. 445 km fra Oslo.
Det gennemsnitlige antal forbindelser fra Helsingborg til Oslo er:
  • Omkring 73 fly om dagen.
  • Omkring 9 busser om dagen.
  • Omkring 7 tog om dagen.
  • Omkring 1 færger om dagen.

Vi anbefaler dog at tjekke de specifikke rejsedatoer på din rute fra Helsingborg til Oslo, da antallet af forbindelser med tog, bus og fly kan variere efter årstid og ugedag.

De her er de mest populære afrejse- og ankomststeder, når du rejser fra Helsingborg til Oslo:
  • De fleste {stationMode_1} går fra Københavns Lufthavn og ankommer til Oslo Lufthavn.
  • De fleste {stationMode_2} går fra {departureStation_2} og ankommer til Oslo Centralstation.
  • De fleste {stationMode_3} går fra Helsingborg, Järnvägsgatan (Helsingborg C) og ankommer til Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal).
  • De fleste {stationMode_4} går fra Copenhagen (DFDS) Ferry Terminal og ankommer til Port of Oslo.
Hvis det vigtigste for dig er et godt tilbud på din rejse fra Helsingborg til Oslo, kan vi hjælpe med at finde selskaberne med de bedste priser:
  • Rejs med Vy Bus4You, FlixBus, Sindbad, Infobus, Vy Buss for at komme til Oslo med bus.
  • Rejs med Norwegian Air Shuttle, Sas Airways for at komme til Oslo med fly.
  • Rejs med DFDS for at komme til Oslo med færge.
  • Rejs med Snälltåget, vy, Norwegian Railways (VY) for at komme til Oslo med tog.
Ja, der er direkte forbindelser mellem Helsingborg og Oslo med følgende selskaber:
  • Du finder omkring 7 direkte busser om dagen og rejser med Vy Bus4You, FlixBus, Sindbad, Infobus, Vy Buss.
  • Du finder omkring 17 direkte fly om dagen og rejser med Norwegian Air Shuttle, Sas Airways.
  • Du finder omkring 1 direkte færger om dagen og rejser med DFDS.
  • Du finder omkring 0 direkte tog om dagen og rejser med Snälltåget, Norwegian Railways (VY).
Omios kunder, som rejser fra Helsingborg til Oslo, tager ofte også til Stockholm, København, Göteborg, Bergen, Tromsø. Omio kan hjælpe dig med at planlægge din rejse ved at finde de bedste forbindelser mellem Oslo og disse populære destinationer til en god pris.

Rejser fra Helsingborg til Oslo – var det ikke lige det, du ledte efter`?

Her er nogle andre ressourcer, der kunne indeholder de oplysninger, du har brug for.

HjemRejsTil OsloHelsingborg til Oslo

Omio-appen gør det nemt at planlægge rejser

Vi sørger for, at du kommer derhen, hvor du gerne vil være. Vores innovative app byder på alt fra liveopdateringer af togafgange til mobilbilletter, så den er ideel til at planlægge og holde styr på dine rejser.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone