Göteborg til Lund

man. 03. aug.
+ Tilføj retur
Rejs med tog, bus, fly med
SJ
Vy Bus4You
regional jet
Oresundstag
FlixBus
Over 1.000 flere
SJ
Vy Bus4You
regional jet
Oresundstag
FlixBus
Over 1.000 flere
QR-Code
Scan for at hente vores gratis app
Brug vores app til at få live rejseopdateringer og booke mobilbilletter til tog, busser, fly og færger.
App Store
rate4.9
42K vurderinger
Google Play
rate4.6
136K anmeldelser

Rejseinformation

Sammenlign tog, bus og fly fra Göteborg til Lund

Omio anbefaler dig at booke tog, da dette er den mest populære måde at rejse fra Göteborg til Lund blandt Omios brugere. Hvis prisen er det vigtigste for dig, bør du vælge bus. Priser fra 19€. Har du travlt, bør du vælge fly. Så er du fremme på 50m. Hvis du ønsker at nedbringe dit CO2-aftryk, bør du vælge tog. Dermed udleder du nemlig kun 0.1 - 0.2kg på din rejse. Priskategorien afhænger af rejsemåden: den gennemsnitlige pris for bus er 19€ og for fly er den 127€.

Distance: 235 km

Sammenlign train med

Mest populære
Tog
Bus
Fly

31€

Gennemsnitlig pris

26€

Gennemsnitlig pris

Billigste

215€

Gennemsnitlig pris

3t 8m

Gennemsnitlig samlet varighed

2t 38m

Ombord

+

30m

Ekstra tid*

3t 47m

Gennemsnitlig samlet varighed

3t 17m

Ombord

+

30m

Ekstra tid*

3t 50m

Gennemsnitlig samlet varighed

Hurtigste

50m

Ombord

+

3t 0m

Ekstra tid*

0.1 - 0.2kg

Co2-udslip

Billigste

0.2 - 0.6kg

Co2-udslip

0.7 - 1.4kg

Co2-udslip

SJ

Mest populære togselskab

Vy Bus4You

Mest populære busselskab

regional jet

Mest populære flyselskab

Direkte rejser

Direkte rejser

Direkte rejser

Ekstra tid: Rejsens samlede varighed inklusive sikkerhedstjek og transfers.

Rejsemuligheder
fra Göteborg til Lund

Du kan komme fra Göteborg til Lund via tog, bus eller fly.

Vores anbefaling

train

Den bedste måde at rejse fra Göteborg til Lund er med tog, da dette giver den laveste pris og hurtigste rejsetid.

  • SJ487 X 2000
    12:392t04
    Göteborg Centralstation
    14:43Lund Centralstation
    18 1Enkeltbillet
    0 skift

Billigste

  • SJ487 X 2000
    12:392t04
    Göteborg Centralstation
    14:43Lund Centralstation
    18 1Enkeltbillet
    0 skift

Hurtigst

  • Sas AirwaysSK431
    15:300t45
    Göteborg-Landvetter flygplats
    16:15Københavns Lufthavn
    311 1Enkeltbillet
    0 skift

Andre muligheder

  • SJ483 SJ 3000
    8:392t06
    Göteborg Centralstation
    10:45Lund Centralstation
    18 1Enkeltbillet
    0 skift
  • SJ481 SJ 3000
    6:392t06
    Göteborg Centralstation
    8:45Lund Centralstation
    18 1Enkeltbillet
    0 skift
  • SJ493 X 2000
    18:392t06
    Göteborg Centralstation
    20:45Lund Centralstation
    18 1Enkeltbillet
    0 skift
  • Vy Bus4You600
    14:403t00
    Göteborg, Nils Ericsson Terminalen
    17:40Lund, Carl Bernlunds g (Läge Q)
    18 1Enkeltbillet
    0 skift
  • Vy Bus4You600
    13:403t15
    Göteborg, Nils Ericsson Terminalen
    16:55Lund, Carl Bernlunds g (Läge Q)
    18 1Enkeltbillet
    0 skift
  • Vy Bus4You600
    16:553t15
    Göteborg, Nils Ericsson Terminalen
    20:10Lund, Carl Bernlunds g (Läge Q)
    18 1Enkeltbillet
    0 skift
  • Sas AirwaysSK142 · SK1429
    9:558t25
    Göteborg-Landvetter flygplats
    18:20Københavns Lufthavn
    217 1Enkeltbillet
    1 skift
  • Sas AirwaysSK142 · SK1427
    9:5512t20
    Göteborg-Landvetter flygplats
    22:15Københavns Lufthavn
    217 1Enkeltbillet
    1 skift
  • Sas AirwaysSK142 · SK1415
    9:5521t20
    Göteborg-Landvetter flygplats
    7:15Københavns Lufthavn
    217 1Enkeltbillet
    1 skift

Find alle datoer og tider for denne rejse med tog, bus eller fly. .

SAMMENLIGN Priser på tog, busser og fly

Sammenlign priserne på tog, bus og fly i de næste tre uger. Se de bedste tilbud på et øjeblik, find de laveste priser, og vælg den mulighed, der passer til dit budget.

man.
03. aug.
tirs.
04. aug.
ons.
05. aug.
tors.
06. aug.
fre.
07. aug.
lør.
08. aug.
søn.
09. aug.
man.
10. aug.
tirs.
11. aug.
ons.
12. aug.
tors.
13. aug.
fre.
14. aug.
lør.
15. aug.
søn.
16. aug.
man.
17. aug.
tirs.
18. aug.
ons.
19. aug.
tors.
20. aug.
fre.
21. aug.
lør.
22. aug.
søn.
23. aug.

Disse selskaber stoler på os. Vi sælger deres billetter samlet ét sted.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Rejstip: Rejse fra Göteborg til Lund

Du kan nemt rejse til Lund. Om så du vil derhen hurtigt, billigt eller noget helt andet, så har vores rejseksperter samlet alt, hvad du behøver, så du kan finde den bedste rejsemulighed fra Göteborg til Lund.

FAQs
Der er 3 måder at rejse fra Göteborg til Lund på, inklusive tog, bus og fly.
Den billigste måde at rejse fra Göteborg til Lund på er med bus med en gennemsnitlig pris på 26€.

Det er sammenlignet med andre rejsealternativer til Lund:

Det er 5€ billigere at tage med bus end med tog på denne rute, hvor tog fra Göteborg til Lund har en gennemsnitspris på 31€.

Det er 188€ billigere at tage med bus end med fly på denne rute, hvor fly fra Göteborg til Lund har en gennemsnitspris på 215€.

Den hurtigste måde at komme fra Göteborg til Lund på er med fly, hvor den gennemsnitlige rejsetid er 50m.

Andre rejsealternativer til Lund tager normalt længere tid:

Til sammenligning tager det omkring 2t 38m   at rejse med Tog.

Til sammenligning tager det omkring 3t 17m   at rejse med Bus.

Göteborg er ca. 235 km fra Lund.
Det gennemsnitlige antal forbindelser fra Göteborg til Lund er:
  • Omkring 34 fly om dagen.
  • Omkring 27 tog om dagen.
  • Omkring 14 busser om dagen.

Vi anbefaler dog at tjekke de specifikke rejsedatoer på din rute fra Göteborg til Lund, da antallet af forbindelser med tog, bus og fly kan variere efter årstid og ugedag.

De her er de mest populære afrejse- og ankomststeder, når du rejser fra Göteborg til Lund:
  • De fleste Fly går fra Göteborg-Landvetter flygplats og ankommer til Københavns Lufthavn.
  • De fleste Tog går fra Göteborg Centralstation og ankommer til Lund Centralstation.
  • De fleste Busser går fra Göteborg, Nils Ericsson Terminalen og ankommer til Lund, Carl Bernlunds g (Läge Q).
Hvis det vigtigste for dig er et godt tilbud på din rejse fra Göteborg til Lund, kan vi hjælpe med at finde selskaberne med de bedste priser:
  • Rejs med regional jet for at komme til Lund med fly.
  • Rejs med Vy Bus4You, FlixBus, Infobus, Vy Buss for at komme til Lund med bus.
  • Rejs med SJ, Oresundstag, vy, Snälltåget, Swedish Railways (SJ) for at komme til Lund med tog.
Ja, der er direkte forbindelser mellem Göteborg og Lund med følgende selskaber:
  • Du finder omkring 3 direkte fly om dagen og rejser med regional jet.
  • Du finder omkring 4 direkte busser om dagen og rejser med Vy Bus4You, FlixBus, Infobus, Vy Buss.
  • Du finder omkring 17 direkte tog om dagen og rejser med SJ, Oresundstag, vy, Snälltåget, Swedish Railways (SJ).
Omios kunder, som rejser fra Göteborg til Lund, tager ofte også til Stockholm, København, Oslo, Københavns Lufthavn, Malmø. Omio kan hjælpe dig med at planlægge din rejse ved at finde de bedste forbindelser mellem Lund og disse populære destinationer til en god pris.

Rejser fra Göteborg til Lund – var det ikke lige det, du ledte efter`?

Her er nogle andre ressourcer, der kunne indeholder de oplysninger, du har brug for.

HjemRejsTil LundGöteborg til Lund

Omio-appen gør det nemt at planlægge rejser

Vi sørger for, at du kommer derhen, hvor du gerne vil være. Vores innovative app byder på alt fra liveopdateringer af togafgange til mobilbilletter, så den er ideel til at planlægge og holde styr på dine rejser.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone