Bremen til Dortmund

fre. 25. sep.
+ Tilføj retur
Rejs med tog, bus, fly med
Lufthansa Cityline
FlixBus
Deutsche Bahn
Lufthansa
Air Dolomiti
Over 1.000 flere
Lufthansa Cityline
FlixBus
Deutsche Bahn
Lufthansa
Air Dolomiti
Over 1.000 flere
QR-Code
Scan for at hente vores gratis app
Brug vores app til at få live rejseopdateringer og booke mobilbilletter til tog, busser, fly og færger.
App Store
rate4.9
42K vurderinger
Google Play
rate4.6
136K anmeldelser

Rejseinformation

Sammenlign tog, bus og fly fra Bremen til Dortmund

Omio anbefaler dig at booke fly, da dette er den mest populære måde at rejse fra Bremen til Dortmund blandt Omios brugere. Hvis prisen er det vigtigste for dig, bør du vælge bus, hvor den gennemsnitlige billetpris er 682Kč Hvis du har begrænset tid, bør du overveje at bestille tog, som har en gennemsnitlig samlet rejsetid på 2t 24m. Hvis du vil minimere dit CO2-aftryk, er tog det bedste valg med en anslået CO2-udledning på 0.1 - 0.2kg. De gennemsnitlige billetpriser afhænger af rejsemåden: bus koster i gennemsnit 682Kč, mens fly koster i gennemsnit 10967Kč.

Distance: 196 km

Sammenlign flight med

Mest populære
Fly
Tog
Bus
I bil

10967Kč

Gennemsnitlig pris

1045Kč

Gennemsnitlig pris

682Kč

Gennemsnitlig pris

Billigste

926Kč

Gennemsnitlig pris

(brændstof + vejafgifter)

4t 4m

Gennemsnitlig samlet varighed

2t 4m

Ombord

+

2t 0m

Ekstra tid*

2t 24m

Gennemsnitlig samlet varighed

Hurtigste

1t 54m

Ombord

+

30m

Ekstra tid*

4t 6m

Gennemsnitlig samlet varighed

3t 36m

Ombord

+

30m

Ekstra tid*

2t 50m

Gennemsnitlig samlet varighed

(dør til dør)

-

Co2-udslip

0.1 - 0.2kg

Co2-udslip

Billigste

0.2 - 0.5kg

Co2-udslip

-

Co2-udslip

Lufthansa

Mest populære flyselskab

Deutsche Bahn

Mest populære togselskab

FlixBus

Mest populære busselskab

Din egen bil eller lejebil

Direkte rejser

Direkte rejser

Direkte rejser

Direkte rejser

Ekstra tid: Rejsens samlede varighed inklusive sikkerhedstjek og transfers.

Den billigste måde at rejse fra Bremen til Dortmund på er med bus med en gennemsnitlig pris på 682Kč.

Det er sammenlignet med andre rejsealternativer til Dortmund:

Det er 363Kč billigere at tage med bus end med tog på denne rute, hvor tog fra Bremen til Dortmund har en gennemsnitspris på 1045Kč.

Det er 10286Kč billigere at tage med bus end med fly på denne rute, hvor fly fra Bremen til Dortmund har en gennemsnitspris på 10967Kč.

Den hurtigste måde at komme fra Bremen til Dortmund på er med tog, hvor den gennemsnitlige rejsetid er 2t 24m.

Andre rejsealternativer til Dortmund tager normalt længere tid:

Til sammenligning tager det omkring 4t 4m   at rejse med Fly.

Til sammenligning tager det omkring 4t 6m   at rejse med Bus.

Det er nyttigt at sammenligne dine muligheder, da der er 3 måder at rejse fra Bremen til Dortmund, herunder at tage tog, bus og fly.
Tag flyet. Det er den hurtigste måde at foretage denne rejse på, og den sparede tid retfærdiggør normalt den lidt højere pris.

Du ankommer cirka 46m tidligere (2t 4m med fly vs. 2t 50m med bil). Billetter starter ved omkring 10967Kč sammenlignet med cirka 926Kč i brændstof og vejafgifter - lidt mere, men du får tid tilbage og undgår en lang køretur.

Det giver mere mening at køre bil, hvis I rejser som en gruppe, ønsker fleksibilitet med tidspunktet eller planlægger at stoppe undervejs.

Rejsemuligheder
fra Bremen til Dortmund

Du kan komme fra Bremen til Dortmund via tog, bus eller fly.

Vores anbefaling

bus

Den bedste måde at rejse fra Bremen til Dortmund er med bus, da dette giver den laveste pris og hurtigste rejsetid.

  • FlixBus
    0:503t05
    Bremen
    3:55Dortmund
    418 1Enkeltbillet
    0 skift

Billigste

  • FlixBus
    0:503t05
    Bremen
    3:55Dortmund
    418 1Enkeltbillet
    0 skift

Hurtigst

  • FlixBus
    0:503t05
    Bremen
    3:55Dortmund
    418 1Enkeltbillet
    0 skift

Andre muligheder

  • FlixBus
    10:203t35
    Bremen
    13:55Dortmund
    463 1Enkeltbillet
    0 skift
  • FlixBus
    23:503t05
    Bremen
    2:55Dortmund
    538 1Enkeltbillet
    0 skift
  • FlixBus
    12:453t10
    Bremen
    15:55Dortmund
    623 1Enkeltbillet
    0 skift

Find alle datoer og tider for denne rejse med tog, bus eller fly. .

SAMMENLIGN Priser på tog, busser og fly

Sammenlign priserne på tog, bus og fly i de næste tre uger. Se de bedste tilbud på et øjeblik, find de laveste priser, og vælg den mulighed, der passer til dit budget.

fre.
25. sep.
lør.
26. sep.
søn.
27. sep.
man.
28. sep.
tirs.
29. sep.
ons.
30. sep.
tors.
01. okt.

Disse selskaber stoler på os. Vi sælger deres billetter samlet ét sted.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Rejstip: Rejse fra Bremen til Dortmund

Du kan nemt rejse til Dortmund. Om så du vil derhen hurtigt, billigt eller noget helt andet, så har vores rejseksperter samlet alt, hvad du behøver, så du kan finde den bedste rejsemulighed fra Bremen til Dortmund.

FAQs
Der er 3 måder at rejse fra Bremen til Dortmund på, inklusive tog, bus og fly.
Den billigste måde at rejse fra Bremen til Dortmund på er med bus med en gennemsnitlig pris på 682Kč.

Det er sammenlignet med andre rejsealternativer til Dortmund:

Det er 363Kč billigere at tage med bus end med tog på denne rute, hvor tog fra Bremen til Dortmund har en gennemsnitspris på 1045Kč.

Det er 10286Kč billigere at tage med bus end med fly på denne rute, hvor fly fra Bremen til Dortmund har en gennemsnitspris på 10967Kč.

Den hurtigste måde at komme fra Bremen til Dortmund på er med tog, hvor den gennemsnitlige rejsetid er 2t 24m.

Andre rejsealternativer til Dortmund tager normalt længere tid:

Til sammenligning tager det omkring 4t 4m   at rejse med Fly.

Til sammenligning tager det omkring 4t 6m   at rejse med Bus.

Bremen er ca. 196 km fra Dortmund.
Det gennemsnitlige antal forbindelser fra Bremen til Dortmund er:
  • Omkring 7 fly om dagen.
  • Omkring 6 tog om dagen.
  • Omkring 2 busser om dagen.

Vi anbefaler dog at tjekke de specifikke rejsedatoer på din rute fra Bremen til Dortmund, da antallet af forbindelser med tog, bus og fly kan variere efter årstid og ugedag.

De her er de mest populære afrejse- og ankomststeder, når du rejser fra Bremen til Dortmund:
  • De fleste Fly går fra Flughafen Bremen og ankommer til Flughafen Düsseldorf International.
  • De fleste Tog går fra Bremen Hbf og ankommer til Dortmund Hauptbahnhof.
  • De fleste Busser går fra Bremen, Rosa-Parks-Ring (ZOB Breitenweg) og ankommer til Dortmund, ZOB am Hbf.
Hvis det vigtigste for dig er et godt tilbud på din rejse fra Bremen til Dortmund, kan vi hjælpe med at finde selskaberne med de bedste priser:
  • Rejs med FlixBus for at komme til Dortmund med bus.
  • Rejs med Deutsche Bahn for at komme til Dortmund med tog.
  • Rejs med Lufthansa Cityline, Lufthansa, Air Dolomiti for at komme til Dortmund med fly.
Ja, der er direkte forbindelser mellem Bremen og Dortmund med følgende selskaber:
  • Du finder omkring 2 direkte busser om dagen og rejser med FlixBus.
  • Du finder omkring 5 direkte tog om dagen og rejser med Deutsche Bahn.
Omios kunder, som rejser fra Bremen til Dortmund, tager ofte også til Paris, Amsterdam, Köln, Berlin, London. Omio kan hjælpe dig med at planlægge din rejse ved at finde de bedste forbindelser mellem Dortmund og disse populære destinationer til en god pris.

Rejser fra Bremen til Dortmund – var det ikke lige det, du ledte efter`?

Her er nogle andre ressourcer, der kunne indeholder de oplysninger, du har brug for.

HjemRejsTil DortmundBremen til Dortmund

Omio-appen gør det nemt at planlægge rejser

Vi sørger for, at du kommer derhen, hvor du gerne vil være. Vores innovative app byder på alt fra liveopdateringer af togafgange til mobilbilletter, så den er ideel til at planlægge og holde styr på dine rejser.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone