Bus fra Leeds til Glasgow med National Express

søn. 27. sep.
+ Tilføj retur
National Express
FlixBus
Alsa
Vy Bus4You
Infobus
2.000+ rejseselskaber
National Express
FlixBus
Alsa
Vy Bus4You
Infobus
2.000+ rejseselskaber
QR-Code
Scan for at hente vores gratis app
Brug vores app til at få live rejseopdateringer og booke mobilbilletter til tog, busser, fly og færger.
App Store
rate4.9
42K vurderinger
Google Play
rate4.6
136K anmeldelser

De billigste og hurtigste busser fra Leeds til Glasgow

Viser tider, priser og billetter, der kan bookes den 27. sep.

Billigste pris den 27. sep.

25€

Gennemsnitlig billetpris den 27. sep.

50€

Hurtigste rejse den 27. sep.

4 t 45 m

Gennemsnitlig rejsetid den 27. sep.

6 t 45 m

Busser den 27. sep.

3

Afstand

288 km

Billige billetter

Den bedste måde at finde en billig billetpris på er ved at booke billetten i så god tid som muligt og undgå at rejse i myldretiden.

Gennemsnitsprisen for en billet fra Leeds til Glasgow ligger på omkring 50€, hvis du køber den på dagen, men du kan finde billigere billetter, der koster ned til 25€.

Hurtige busser

Den søn. 27. sep. fandt vi 3 busser fra Leeds til Glasgow, heraf 1 direkte afgange.

D. søn. 27. sep. tilbagelægger de direkte busser den 288 km lange strækning på gennemsnitligt 6 t 45 m , men hvis du planlægger det rigtigt, kan nogle busser få dig frem på bare 4 t 45 m .

De langsomste busser tager 8 t 10 m og omfatter typisk et skift eller to på vejen, men hvis du rejser på et budget, kan dette muligvis være en måde at spare lidt penge på.

  • FlixBusFlixBus
    3:104t45
    Leeds, York Street (Travel Centre)
    7:55Glasgow, Buchanan Bus Station
    25 €1Enkeltbillet
    0 skift
  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    3:058t10
    Leeds, York Street (Travel Centre)
    11:15Glasgow, Buchanan Bus Station
    61 €1Enkeltbillet
    1 skift
  • National ExpressNX170 · NX181
    23:257t20
    Leeds, Coach Station
    6:45Glasgow, Buchanan Bus Station
    63 €1Enkeltbillet
    1 skift

Live-afgange

Leeds til Glasgow bustider

Tabellen nedenfor viser live afgange med busser fra Leeds til Glasgow for i dag, lørdag 26. september. Du kan også manuelt opdatere resultaterne nedenfor for at se opdaterede bus.

Sidst opdateret kl.
UdbyderAfgangeVarighedAnkomsterSkift
Billetter
National ExpressNX59113:35 Leeds, Coach Station
6t10
19:45 Glasgow, Buchanan Bus Station0 skiftdirekte
FlixBusFlixBus · FlixBus14:20 Leeds - Eastgate Victoria F Bus Stop
6t50
21:10 Glasgow, Buchanan Bus Station1 skift
søndag 27. september
FlixBusFlixBus · FlixBus3:05 Leeds, York Street (Travel Centre)
8t10
11:15 Glasgow, Buchanan Bus Station1 skift
FlixBusFlixBus3:10 Leeds, York Street (Travel Centre)
4t45
7:55 Glasgow, Buchanan Bus Station0 skiftdirekte

Dette er dagens sidste bus.

Find alle datoer og tidspunkter for denne rejse

SAMMENLIGN Priser på tværs af transportmidler

Sammenlign priserne på bus og tog i de næste tre uger. Se de bedste tilbud på et øjeblik, find de laveste priser, og vælg den mulighed, der passer til dit budget.

søn.
27. sep.
man.
28. sep.
tirs.
29. sep.
ons.
30. sep.
tors.
01. okt.
fre.
02. okt.
lør.
03. okt.

Hvorfor skal du booke Leeds til Glasgow busser med Omio?

National Express samt FlixBus tilbyder busser tjenester fra Leeds til Glasgow.
Omio er en officiel billetforhandler for alle dine rejsemuligheder fra Leeds til Glasgow.

Hvorfor booke med Omio frem for National Express?

  • Sammenlign med andre udbydere: På Omio kan du ikke kun købe billetter til National Express, men også sammenligne billetter til f.eks. FlixBus for at finde den bedste løsning til din rejse fra Leeds til Glasgow.
  • Designet til internationale rejsende: Omio er tilgængelig på dit sprog, har en døgnåben kundeservice og tilbyder flere betalingsmuligheder, herunder PayPal, kreditkort og bankoverførsel, i din foretrukne valuta.
  • Sammenlign alle dine muligheder: Omio giver dig mulighed for at sammenligne National Express med alle tilgængelige rejsemuligheder, som er bus og train for at sikre, at du får det bedste tilbud på rejsen fra Leeds til Glasgow.

Hvorfor booke med Omio i stedet for Wanderu eller Trainline?

  • Sammenlign med andre udbydere: På Omio kan du også sammenligne billetter fra f.eks. FlixBus for at finde den bedste løsning til din rejse fra Leeds til Glasgow.
  • Flere transportformer: Omio giver dig mulighed for at sammenligne rejsealternativer, herunder bus og train, for at finde det ideelle rejsealternativ fra Leeds til Glasgow.

Rejseinformation

Oversigt: Bus fra Leeds til Glasgow

StorbritannienStorbritannien
StorbritannienStorbritannien
Icon of bus

Busser fra Leeds til Glasgow kører i gennemsnit 8 gange om dagen. Turen tager ca. 6t 25m. Billige busbilletter til denne rejse fås fra 12€, hvis du booker på forhånd.

Der er 5 busser om dagen. Den tidligste bus kører kl. 01:55, den sidste kl. 23:55. Den hurtigste bus tilbagelægger 288 km på 4t 45m.

Priserne i economy-kategorien er de laveste priser hos Omio. Tidlig booking betyder som regel lavere priser. Priserne ændres dagligt og afhænger af tilgængelighed. Rabatkort, bustransfers og bookinggebyrer er ikke inkluderet.
Prisinformation
Distance
288 km
Busturens gennemsnitlige varighed
6t 25m
Billigste billetpris
12€
Busser om dagen
8
Direkte busser
5
Hurtigste bus
4t 45m
Første bus
1.55
Sidste bus
23.55
Billigste måned
jun.
Billigste dag
lør.
Højsæson
jul. - sep.
Lavsæson
jan. - mar.
Travleste dag
lør.
Mindst travle dag
søn.
Bedste tidspunkt at booke
35 dage
Priserne i economy-kategorien er de laveste priser hos Omio. Tidlig booking betyder som regel lavere priser. Priserne ændres dagligt og afhænger af tilgængelighed. Rabatkort, bustransfers og bookinggebyrer er ikke inkluderet.
Prisinformation

Busselskaber: National Express, FlixBus fra Leeds til GlasgowDu kan rejse med bus mellem Leeds og Glasgow med National Express, FlixBus for så lidt som 12€. Når du søger efter køreplaner og billetter, viser Omio dig den bedste rejse.

FlixBus

Om
FlixBus er en af Europas førende lavpris busvirksomheder, grundlagt i Tyskland og tilbyder nu langdistancetjenester i hele Europa og USA. Udover sit omfattende dagsnetværk, driver FlixBus også natbusser på udvalgte europæiske ruter. Standardfaciliteter inkluderer gratis Wi-Fi, stikkontakter til opladning af enheder, ekstra benplads, bagagerum og toiletter ombord, med snacks og drikkevarer til køb. FlixBus tilbyder en enkelt Standard-billet type for alle ruter, som inkluderer en håndbagage og en indchecket bagage pr. passager. Yderligere gebyrer gælder for ekstra bagage og for at reservere specifikke pladser, såsom Ekstra Pladser, Bordpladser eller Panorama Pladser. Denne kombination af overkommelighed, komfort og bred dækning gør FlixBus til et populært valg for budgetbevidste rejsende.
Bagage og afbestillingsbetingelser
Gennemsnitlig FlixBus varighed
4t 45m
Billigste FlixBus Pris
12€
FlixBus frekvens
4 om dagen
Bagage inkluderet
En håndbagage på op til 7 kg (42x30x18 cm) og en indtjekket taske op til 20 kg (80x50x30 cm).
Ekstra bagage
Ekstra bagage kan tilkøbes mod betaling.
Afbestillingsbetingelser
Du kan annullere din billet op til 15 minutter før afgang og modtage en voucher til fremtidig rejse. Refusionsanmodninger for forsinkelser over 120 minutter er mulige.
Faciliteter ombord på bussen
Wi-fi
Mad solgt ombord
Pladsreservation
Toiletter
USB-stik
Handicaptilpasning
Hjælp; Prioriteret boarding; Kørestolsvenlige busser.
Cykler
Cykler er tilladt mod et gebyr; skal bestilles.
Kæledyr
Små kæledyr i transportvogne tilladt; Førerhunde rejser gratis.

National Express

Om
National Express er Storbritanniens førende langdistanceturistfirma, der driver over 550 afgange om dagen og betjener mere end 900 destinationer i hele landet. Det kører også hyppige forbindelser til de store britiske lufthavne — herunder Heathrow, Gatwick, Stansted, Luton og Bristol — 24 timer i døgnet. Alle National Express-busser er klimatiserede og tilbyder gratis Wi-Fi og underholdning ombord. De fleste køretøjer er udstyret med sikkerhedsseler og strømudtag ved hvert sæde, så du kan oplade din telefon eller bærbare computer under din rejse. Billetmuligheder inkluderer Begrænset Takst, Standard Takst og Fuld Fleksibel Takst, hvor sidstnævnte giver maksimal fleksibilitet for aflysninger eller ændringer.
Bagage og afbestillingsbetingelser
Gennemsnitlig National Express varighed
6t 10m
Billigste National Express Pris
25€
National Express frekvens
4 om dagen
Bagage inkluderet
To mellemstore kufferter op til 20 kg hver og et lille stykke håndbagage.
Ekstra bagage
10 € pr. ekstra pose.
Afbestillingsbetingelser
Du kan annullere din billet op til 24 timer før afgang for en refusion minus et afbestillingsgebyr. Ændringer kan foretages op til 24 timer før afgang mod et gebyr.
Faciliteter ombord på bussen
Wi-fi
Mad solgt ombord
Pladsreservation
Toiletter
USB-stik
Handicaptilpasning
Hjælp; Prioriterede siddepladser; Tilgængelige toiletter.
Cykler
Foldecykler er tilladt; Ikke-foldbare cykler er ikke tilladt.

Rejstip: Busser fra Leeds til Glasgow

Find svar på de mest almindelige spørgsmål om rejser fra Leeds til Glasgow med bus. Fra rejsetider og billetpriser til direkte forbindelser, første og sidste afgang og endda om ruten er naturskøn, dækker vores FAQ alt det, du skal bruge for at planlægge din rejse. Uanset om du leder efter den hurtigste bus, den billigste løsning eller tips til at få mest muligt ud af dit besøg i Glasgow, hjælper denne guide dig med at rejse smartere og trygt.

FAQs
Billige busbilletter fra Leeds til Glasgow kan starte fra så lidt som 12€, når du booker i forvejen. Den gennemsnitlige busbilletpris for Leeds til Glasgow er 36€; dog varierer priserne afhængigt af tidspunktet på dagen og klassen, og de plejer at være dyrere på selve dagen.
I gennemsnit er rejsetiden fra Leeds til Glasgow med bus 4t 45m for den 288 km lange tur, men rejsetiden kan variere, hvis du rejser i weekender og på helligdage.
Tidligste bus fra Leeds til Glasgow afgår kl. 1.55.
Seneste bus fra Leeds til Glasgow afgår kl. 23.55.
Ja, der er 5 direkte busser om dagen fra Leeds til Glasgow med National Express, FlixBus. Tidsplaner kan variere på helligdage eller i weekender med færre direkte busser.
Når du tager med bus fra Leeds til Glasgow, kan du regne med National Express, FlixBus for den bedste måde at komme til Glasgow på. Du kan også tjekke alle busselskaber, der tilbyder en service fra Leeds til Glasgow og sammenligne de faciliteter, de tilbyder, før du køber en busbillet.
Når du rejser fra Leeds, har du forskellige muligheder for at starte din rute, herunder fra Leeds, Coach Station, Leeds, York Street (Travel Centre), Leeds - Eastgate Victoria F Bus Stop, Leeds, Yorkshire Playhouse, Bradford, Interchange Station. Når du ankommer til Glasgow, kan du afslutte din rute på busterminaler på Glasgow, Buchanan Bus Station, Hamilton, Bus Station (Interchange). Passagerer stiger oftest på bussen fra Leeds, Coach Station, som ligger ca. fra byens centrum, og de stiger af bussen ved Glasgow, Buchanan Bus Station, som ligger 0 fra byens centrum.
Det er nyttigt at sammenligne dine muligheder, da der er 2 måder at rejse fra Leeds til Glasgow, herunder at tage bus og tog.
Ja, der er toiletter ombord på bussen fra Leeds til Glasgow for busselskab National Express, FlixBus.
Ja, følgende muligheder for assistance er tilgængelige, når du rejser med bus fra Leeds til Glasgow:
  • National Express
    • Hjælp
    • Prioriterede siddepladser
    • Tilgængelige toiletter.
  • FlixBus
    • Hjælp
    • Prioriteret boarding
    • Kørestolsvenlige busser.
Om du kan afbestille din busbillet fra Leeds til Glasgow afhænger af busselskabet:
  • National Express
    • Du kan annullere din billet op til 24 timer før afgang for en refusion minus et afbestillingsgebyr. Ændringer kan foretages op til 24 timer før afgang mod et gebyr.
  • FlixBus
    • Du kan annullere din billet op til 15 minutter før afgang og modtage en voucher til fremtidig rejse. Refusionsanmodninger for forsinkelser over 120 minutter er mulige.
Ja, cykler er tilladt ombord på bussen med busselskabet National Express, FlixBus.
Billetter er ofte billigere, når de bestilles tidligt. At rejse uden for myldretid eller på hverdage kan hjælpe dig spare penge. Sorter resultaterne efter pris for hurtigt at finde de billigste muligheder. Søg efter tilbud eller rabatter på vores hjemmeside og i vores app.
Nej, det er ikke muligt at købe mad ombord på bussen fra Leeds til Glasgow.
Ja, følgende bagagemuligheder er inkluderet, når du booker en billet til bussen fra Leeds til Glasgow:
  • National Express
    • To mellemstore kufferter op til 20 kg hver og et lille stykke håndbagage.
  • FlixBus
    • En håndbagage på op til 7 kg (42x30x18 cm) og en indtjekket taske op til 20 kg (80x50x30 cm).
Ja, følgende ekstra bagagemuligheder er tilgængelige, når du booker en billet til bussen fra Leeds til Glasgow:
  • National Express
    • 10 € pr. ekstra pose.
  • FlixBus
    • Ekstra bagage kan tilkøbes mod betaling.
Ja, du kan medbringe dit kæledyr ombord på bussen fra Leeds til Glasgow. Følgende vilkår gælder:
  • FlixBus
    • Små kæledyr i transportvogne tilladt
    • Førerhunde rejser gratis.
Du kan reservere et sæde på bussen fra Leeds til Glasgow hos følgende busselskaber: National Express, FlixBus
Ja, der er usb-stik ombord på bussen fra Leeds til Glasgow med følgende busselskab: National Express, FlixBus.
Ja, der er wi-fi ombord på bussen fra Leeds til Glasgow med følgende busselskab: National Express, FlixBus.

populære busstationer

Importer stationer og lufthavne for denne rejse

De fleste busser fra Leeds til Glasgow bruger stationsparret Leeds, Coach Station til Glasgow, Buchanan Bus Station. Brug denne guide til at sammenligne Leeds og Glasgow busstationer på denne rute, tjekke transportmuligheder i bymidten og tjekke praktiske detaljer som busstationens faciliteter og tjenester.

Afgangsbusstationer i Leeds
Ankomstbusstationer i Glasgow

Fra hvilken Leeds busstation afgår busser til Glasgow?

Busser fra Leeds til Glasgow kører fra Leeds, Coach Station. Stoppestedet ligger 1 km fra Leeds centrum på Leeds, New York St, Leeds LS2 7HU, UK.
Leeds, Coach StationLeeds, New York St, Leeds LS2 7HU, UKWi-fiParkeringSpisemulighederHæveautomatTaxaerTilgængelighedWCBrusebadBilletkontor
Transport i bymidten

Sådan kommer du til Leeds, Coach Station fra Leeds centrum

Bus874 · 3m
19, 19A · 3m · 2€ · hvert ~7 min

Leeds, Coach Station busstationens faciliteter og tjenester

Leeds, Coach Station har praktiske tjenester til denne rute, herunder Wi-fi, Parkering, Spisemuligheder, Hæveautomat, Taxaer, Tilgængelighed, WC, Brusebad og Billetkontor.

Mad og drikke

Madmulighederne inkluderer: Café og snackboder tilgængelige.

Wi-Fi og hæveautomater

Gratis Wi-Fi tilgængeligt i venteområdet. Hæveautomater er beliggende nær hovedindgangen.

Billetter og information

Billetkontorsupport er tilgængelig på Leeds, Coach Station.

Parkering, taxaer og toiletter

Fås hos Leeds, Coach Station: Parkering, Taxaer, WC.

Tilgængelighed

Der er handicapfaciliteter på Leeds, Coach Station: Kørestolsvenlig med hjælpemidler til rådighed.

Leeds, York Street (Travel Centre)Leeds, New York St, Leeds LS2 7HU, UKWi-fiParkeringSpisemulighederHæveautomatTaxaerTilgængelighedWCBrusebadBilletkontor
Transport i bymidten

Sådan kommer du til Leeds, York Street (Travel Centre) fra Leeds centrum

Bus874 · 5m
19, 19A · 5m · 2€ · hvert ~7 min

Leeds, York Street (Travel Centre) busstationens faciliteter og tjenester

Leeds, York Street (Travel Centre) har praktiske tjenester til denne rute, herunder Wi-fi, Parkering, Spisemuligheder, Hæveautomat, Taxaer, Tilgængelighed, WC, Brusebad og Billetkontor.

Mad og drikke

Madmulighederne inkluderer: Caféer og spisesteder tilgængelige i nærheden.

Wi-Fi og hæveautomater

Wi-Fi er tilgængeligt på Leeds, York Street (Travel Centre). Der er hæveautomater på Leeds, York Street (Travel Centre).

Billetter og information

Billetkontorsupport er tilgængelig på Leeds, York Street (Travel Centre).

Parkering, taxaer og toiletter

Fås hos Leeds, York Street (Travel Centre): Parkering, Taxaer, WC.

Tilgængelighed

Der er handicapfaciliteter på Leeds, York Street (Travel Centre): Kørestolstilgængelige indgange og faciliteter.

Leeds - Eastgate Victoria F Bus StopLeeds, New York St, Leeds LS2 7HU, UKWi-fiParkeringHæveautomatTaxaerTilgængelighedWCBrusebadBilletkontor
Transport i bymidten

Sådan kommer du til Leeds - Eastgate Victoria F Bus Stop fra Leeds centrum

TRUE

Leeds - Eastgate Victoria F Bus Stop busstationens faciliteter og tjenester

Leeds - Eastgate Victoria F Bus Stop har praktiske tjenester til denne rute, herunder Wi-fi, Parkering, Hæveautomat, Taxaer, Tilgængelighed, WC, Brusebad og Billetkontor.

Wi-Fi og hæveautomater

Wi-Fi er tilgængeligt på Leeds - Eastgate Victoria F Bus Stop. Der er hæveautomater på Leeds - Eastgate Victoria F Bus Stop.

Billetter og information

Billetkontorsupport er tilgængelig på Leeds - Eastgate Victoria F Bus Stop.

Parkering, taxaer og toiletter

Fås hos Leeds - Eastgate Victoria F Bus Stop: Parkering, Taxaer, WC.

Tilgængelighed

Der er handicapfaciliteter på Leeds - Eastgate Victoria F Bus Stop: Busstoppestedet er kørestolsvenligt.

Busser fra Leeds til Glasgow – var det ikke lige det, du ledte efter`?

Her er nogle andre ressourcer, der kunne indeholder de oplysninger, du har brug for.

Omio-appen gør det nemt at planlægge rejser

Vi sørger for, at du kommer derhen, hvor du gerne vil være. Vores innovative app byder på alt fra liveopdateringer af togafgange til mobilbilletter, så den er ideel til at planlægge og holde styr på dine rejser.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone